8 defibrylatorów pojawiło się w Rawie Mazowieckiej. Każdy z nas powinien umieć go obsłużyć, dlatego mamy dla Was krótki film instruktażowy

erawaMiasto
komentarzy

W tym tygodniu w Rawie Mazowieckiej pojawiło się osiem defibrylatorów AED. Jest to wynik projektu „Zdążyć z pomocą” zrealizowanego w ramach Budżetu Obywatelskiego 2017. Koszt tej inicjatywy to niecałe 39 tysięcy złotych. 

To nie pierwsze defibrylatory, które znalazły się w Rawie Mazowieckiej. Dotychczas specjalistyczny sprzęt był w posiadaniu Państwowej Straży Pożarnej oraz znajdował się na wyposażeniu pływalni Aquarium. Osiem nowych urządzeń zakupionych w ramach projektu „Zdążyć z pomocą” mają zwiększyć do nich dostępność, a także uświadomić jak ważne jest w ogóle udzielenie pierwszej pomocy.
– Przeżywalność osób poszkodowanych, dla których wezwaliśmy jedynie karetkę pogotowia wynosi zaledwie 5%, jeśli udzielimy jej pierwszej pomocy, a także użyjemy AED, szanse tej osoby wzrastają nawet do 80% – mówił podczas szkolenia Łukasz Superson z firmy Projekt AED. 

Defibrylatory w Rawie Mazowieckiej zostały zamontowane w miejscach łatwo dostępnych, szukano dla nich lokalizacji, w których skupia się duża liczba ludzi. Pięć szafek wewnętrznych AED znalazło się w  Szkole Podstawowej nr 1, Szkole Podstawowej nr 2, Hali Milenium, Hali Tatar oraz przystani, jeden trafił do wozu Straży Miejskiej, a dwa kolejne zamontowano na zewnątrz budynku Miejskiego Domu Kultury oraz Miejskiej Biblioteki Publicznej (pod filarami). 

Aby nieść pomoc sam zakup sprzętu nie wystarczy, dlatego też w ramach inwestycji zorganizowano szkolenia dla pracowników wspomnianych instytucji, tak, aby w razie potrzeby możliwa była szybka reakcja. Projekt „Zdążyć z pomocą” objął szkoleniem 120 osób, jednak dzięki pomocy firmy Projekt AED udało nam się przygotować dla Was krótki instruktaż, żeby każdy z nas poradził sobie zarówno z przystąpieniem do udzielania pomocy, jak i obsługą samego defibrylatora. 

Miejsca montażu defibrylatorów AED z projektu „Zdążyć z pomocą” w Rawie Mazowieckiej:
1. Szkoła Podstawowa nr 1 ul. Kościuszki 19
2. Szkoła Podstawowa nr 2 ul. Miła 2
3. Hala Millenium ul. Kazimierza Wielkiego 28
4 Hala Tatar ul. ul. Tatar 1a
5. Przystań nad Zalewem Tatar 
6. Samochód Straży Miejskiej tel. 986 lub (46) 814 44 40
7. Miejski Dom Kultury ul. Krakowska 6c
8. Miejska Biblioteka Publiczna ul. Wyszyńskiego 7

Podziel się artykułem

0

Dodaj swój komentarz