800 tysięcy złotych – tyle kosztował remont Muzeum Ziemi Rawskiej. Mieszkańcy już mogą podziwiać oficjalnie oddany obiekt

erawaKultura
komentarzy

Po blisko roku Muzeum Ziemi Rawskiej ponownie zostało otwarte (16.04). Remont obiektu ściśle związany jest z rewitalizacją miasta i z pewnością przyciągnie do muzeum nowych odwiedzających.

Zabytkowy obiekt w Rawie Mazowieckiej bardzo długo czekał na tak dużą inwestycję. W końcu, przy okazji rewitalizacji prowadzonej w mieście, udało się pozyskać duże środki zewnętrzne, dzięki którym w maju ubiegłego roku rozpoczął się remont. 
– Muzeum, tak jak i pozostałe inwestycje, jest dofinansowywane z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Łódzkiego. Koszt całej inwestycji to 800 tysięcy złotych, natomiast otrzymaliśmy dofinansowanie w wysokości prawie 660 tysięcy. (…) Sam budynek, ponieważ jest obiektem zabytkowym, nie mógł być zupełnie przebudowany. Była tu ciągła opieka konserwatorska (…) Stąd też dość długi czas realizacji, gdyż ciągle pojawiały się nowinki i konieczność konsultowania – mówił podczas wczorajszego otwarcia burmistrz Rawy Mazowieckiej Dariusz Misztal. 

I choć rewolucyjnych zmian nie ma, muzeum zostało odświeżone i zyskało nowe wystawy stałe. Te poprzednie były obecne w obiekcie przez ostatnie kilkanaście lat. 
– Stwierdziliśmy, że ponieważ 1/3 naszych zbiorów stanowi ta tradycja ludowa, folklor regionalny, to jedną z wystaw czasowych nadal zostawimy na tę ekspozycję etnograficzną i to właśnie wnętrze izby rawskiej, ale w całkowicie innej odsłonie. Natomiast drugą wystawą stałą, którą postanowiliśmy przygotować na tę okazję jest gabinet numizmatyczny. Jak Państwo zapewne pamiętają tam wcześniej był salonik babuni z przełomu XIX-XX wieku, ale ponieważ dział numizmatyki w naszym muzeum też jest spory i te tradycje skarbowości, Skarb Kwarciany, w Rawie istnieją to myśląc nad wystawą stałą poszliśmy w tym kierunku – opowiadał zarządca MZR Marcin Broniarczyk. 

W odnowionych salach muzeum można również podziwiać wystawę czasową – „Poczet królów i książąt polskich” z Muzeum Lalek w Pilźnie. Ta dostępna będzie dla zwiedzających do 10 maja. 

Remont Muzeum Ziemi Rawskiej to jedno z czterech dużych zadań związanych z rewitalizacją Rawy Mazowieckiej. W ramach tych prac trwa właśnie rewaloryzacja parku miejskiego, która powinna zakończyć się tuż po wakacjach. Ponadto na rozpoczęcie działań czekają jatki miejskie przy ul. Mickiewicza. Tam remont prawdopodobnie rozpocznie się jeszcze przed wakacjami i potrwa około półtora roku. Ostatnim, a zarazem największym zadaniem będzie przebudowa centrum miasta. Jej rozpoczęcie planuje się w 2019 roku.

Zdjęcia z otwarcia Muzeum Ziemi Rawskiej możecie obejrzeć tutaj. 

Podziel się artykułem

0

Dodaj swój komentarz