Wraca temat ratownictwa medycznego na terenie powiatu rawskiego. Do konkursu ogłoszonego przez NFZ zgłosiły się trzy podmioty

erawaPowiat
komentarzy

NFZ ogłosił konkurs na świadczenie ratownictwa medycznego w rejonie operacyjnym Rawa Mazowiecka. Rozwiązana w lipcu bieżącego roku umowa, której wykonawcą był rawski Szpital św. Ducha teraz może trafić w inne ręce. Wartość półrocznej umowy to 1,8 mln zł. 

O ratownictwie medycznym w Rawie Mazowieckiej w tym roku mówiliśmy naprawdę często. Przyczyniło się do tego oczywiście rozwiązanie w trybie natychmiastowym umowy na świadczenie tych usług przez AMG Centrum Medyczne, dzierżawcę rawskiego szpitala. Powodem takiej decyzji był wynik kontroli, którą na polecenie wojewody łódzkiego przeprowadził NFZ. Przedmiotem nadzoru stały się wtedy świadczenia w zakresie ratownictwa medycznego realizowane przez szpital w Rawie Mazowieckiej. Podczas ówczesnej kontroli okazało się, że dochodzi do zagrożenia zdrowia lub życia pacjentów (więcej o wynikach lipcowej kontroli pisaliśmy tutaj)

Jak się okazuje, kontrola w rawskiej placówce była kontynuowana. W jej wyniku ŁOW NFZ nałożył na spółkę karę w wysokości 38 tys. zł. Od tej decyzji się nie odwołano.

We wnioskach pokontrolnych czytamy:
Negatywnie pod względem legalności i rzetelności oceniono wywiązywanie się z obowiązku aktualizacji załącznika do umowy odnośnie ambulansów. W czasie przeprowadzania oględzin stwierdzono, że przedstawione do kontroli ambulanse podstawowego ratownictwa medycznego nie są zgłoszony do umowy. Powyższe jest niezgodne z rozporządzeniem Ministra Zdrowia z dnia 8 września 2015 r. w sprawie ogólnych warunków umów o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej (Dz.U.2016.1146 j.t.) i z rozporządzeniem Ministra Zdrowia z dnia 24 września 2013 r. w sprawie świadczeń gwarantowanych z zakresu ratownictwa medycznego (Dz. U. 2013, poz. 1176) oraz Zarządzeniem 64/2016/DSOZ Prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia z dnia 30 czerwca 2016 r. w sprawie określenia warunków zawierania i realizacji umów w rodzaju ratownictwo medyczne.
Negatywnie pod względem kryterium legalności i rzetelności oceniono wyposażenie ambulansów w 3 miejscach stacjonowania: Rawie, Białej Rawskiej i Głuchowie w leki.  Jest to niezgodne z wytycznymi zawartymi w rozporządzeniu Ministra Zdrowia z dnia 20 kwietnia 2016 r. w sprawie medycznych czynności ratunkowych i świadczeń zdrowotnych innych niż medyczne czynności ratunkowe, które mogą być udzielane przez ratownika medycznego ( Dz.U.2016 587).

– Braki dotyczyły: wyposażenia do infuzji, wyposażenia do postępowania w nagłych stanach zagrożenia życia, wyposażenia ratowniczego i ochronnego, środków ochrony indywidualnej, łączności – uzupełnia informację o wyposażeniu ambulansów Anna Leder, rzecznik prasowy ŁOW NFZ – Powyżej wskazane braki miały wpływ na jakość i dostępność do udzielanych świadczeń.

Po zerwaniu umowy z AMG Centrum Medyczne o bezpieczeństwo pacjentów z terenu powiatu dbała Wojewódzka Stacja Ratownictwa Medycznego w Łodzi. Niebawem jednak rozstrzygnięte zostanie postępowanie konkursowe, które ma wyłonić realizatora umowy – od 1.1. 2018 r. –  na świadczenia ratownictwa medycznego w rejonie operacyjnym Rawa Mazowiecka. Do konkursu ogłoszonego w ubiegłym miesiącu przez NFZ zgłosiły się 3 podmioty. Kwota umowy na pierwsze półrocze 2018 r. to 1,8 miliona złotych.

Podziel się artykułem

0

Dodaj swój komentarz