5 sierpnia bieżącego roku przypadnie 80-ta rocznica zakatowania w 1940 r. przez Niemców rawskiego Proboszcza ks. Wacława Zienkowskiego. Parafia poszukuje wszelkich świadectw, czy wspomnień dotyczących życia i pobytu księdza w Rawie Mazowieckiej oraz jego aresztowania i wywiezienia do obozu koncentracyjnego w Sachsenhausen pod Berlinem.
Parafia Niepokalanego Poczęcia NMP w Rawie Mazowieckiej zwraca się z prośbą nie tylko do rawian. Chodzi oczywiście o wszystko, co związane z ks. Wacławem Zienkowskim.
Osoby, które mogłyby nam pomóc w tych poszukiwaniach bardzo prosimy o kontakt z ks. proboszczem Bogumiłem Karpem. Od 2017 r. podjął on wiele działań, aby doprowadzić do sprowadzenia prochów śp. ks. Zienkowskiego do miasta gdzie posługiwał jako proboszcz – czytamy w apelu parafii.
Aktualnie na cmentarzu w Altglienicke (Berlin), w miejscu gdzie odkryto pochowane urny z prochami więźniów z obozu, a wśród nich urnę z prochami ks. Wacława, trwają prace przygotowujące do budowy pomnika. W związku z tym, po raz kolejny parafia skierowała pisma do różnych osobistości w Niemczech, w których zwraca się z prośbą o wsparcie wniosku dotyczącego zgody na sprowadzenie prochów do Ojczyzny.
Postawa ks. Proboszcza Zienkowskiego, który mając okazję, bycia uwolnionym poszedł jednak razem ze swymi parafianami (grupą 20 osób) do obozu na pewną śmierć, zasługuje, aby włączyć Go do grona męczenników. Stąd są plany rozpoczęcia drogi prowadzącej do beatyfikacji zamęczonego w obozie Pasterza z czasów wojny. Tym bardziej bardzo ważne jest zgromadzenie dużej ilości świadectw i pamiątek dotyczących ks. Zienkowskiego.
Ks. Wacław Zienkowski (1885 -1940)
Dziekan i proboszcz rawski: maj 1932 – czerwiec 1940
Jedną z najznakomitszych postaci okazał się ks. Wacław Zienkowski. Był oddanym duszpasterzem, wrażliwym na potrzeby biednych a jednocześnie troskliwym gospodarzem. Przeprowadził remont wnętrza kościoła, unowocześnił instalację elektryczną, położył 150 m2 posadzki terakotowej, odnowił wewnątrz plebanię, założył sad owocowy i zakupił nowe ławki do kościoła oraz sprzęty kościelne.
W 1935 roku (1 i 2 czerwca) odbył się w Rawie Kongres Eucharystyczny z udziałem ks. kard. A. Kakowskiego. Wtedy to po raz pierwszy użyto w kościele aparatury nagłaśniającej Philipsa, którą sprowadzono specjalnie na tę okazję. Wszystkie przemówienia i kazania doskonale były słyszane nie tylko w kościele, ale także i na rynku.
W 1939 roku kościół stał się świadkiem męczeństwa naszej Ojczyzny od pierwszego dnia II wojny światowej. Pod ścianą kolegium zajętego przez wojsko niemieckie rozstrzelano 10 września czterdziestu mieszkańców Rawy. Księża musieli opuścić budynek plebanii i zamieszkać w innym miejscu.
Przy świątyni niemiecki okupant urządził obóz jeniecki, a w sąsiedztwie kościoła odgrodzono getto – dzielnicę żydowską. Ksiądz Zienkowski podjął współpracę z polskim podziemiem i pomagał w ucieczce żołnierzom z obozu, ratował też Żydów. W wyniku donosu jednej z parafianek został aresztowany. Gestapowiec oferował księdzu uwolnienie, ale On zapytał się czy uwolnią także i jego parafian razem z nim aresztowanych. Usłyszał w odpowiedzi: „Tylko TY”, wtedy ks. Zienkowski odpowiedział: „Tam gdzie owce tam i pasterz”. Wywieziony do Niemiec zginął w 1940 roku męczeńską śmiercią w obozie w Sachsenhausen.