Rawianie uczcili 100-lecie czynu zbrojnego Polonii amerykańskiej. To był początek czterodniowych uroczystości

erawaKultura
komentarzy

Koncert orkiestry OSP w Rawie Mazowieckiej, prezentacja multimedialna, projekcja filmu oraz indywidualne zwiedzanie wystawy. Tak rozpoczęto obchody 100-lecia Bitwy Warszawskiej. 

W miniony czwartek (13.08) Miejski Dom Kultury w Rawie Mazowieckiej zainaugurował rawskie uroczystości. Wydarzenie otworzył krótki koncert wojskowych utworów wykonanych oczywiście przez orkiestrę OSP.

Później zainteresowani przenieśli się do wnętrza MDKu, gdzie miało odbyć się spotkanie z autorką i kuratorką wystawy „W drodze do niepodległości. Kanadyjski przystanek – obóz Kościuszko w Niagara-On-The-Lake, 1917-1919” – dr Anittą Maksymowicz. Niestety, ze względu na mnogość planowanych w Rawie Mazowieckiej wydarzeń, pierwotny termin spotkania w domu kultury uległ zmianie i autorka nie mogła się na nim pojawić. 

W prezentacji zastąpił ją Prezes Zarządu Fundacji Kultury i Biznesu – Wojciech Grochowalski. Następnie odbyła się projekcja filmu dokumentalnego z 1927 roku, z wycieczki weteranów – bohaterów wystawy z USA do Polski. 

Dopiero na samym końcu można było zapoznać się z samą wystawą. Na zdjęciach ukazano funkcjonowanie obozu Rekrutacyjny do Armii Polskiej we Francji, przez który przeszło – począwszy od jego powstania w październiku 1917, aż do rozwiązania w marcu 1919 r. – ponad 22 tys. polskich ochotników, głównie ze Stanów Zjednoczonych. Rekruci szkoleni byli na terenie Kanady przez oficerów kanadyjskich za pieniądze francuskie. Dużą rolę w przygotowaniach do powstania obozu i zgody władz trzech państw na jego powstanie, tj. Francji, Stanów Zjednoczonych i Kanady, odegrał Ignacy Jan Paderewski. Dowódcą obozu był Kanadyjczyk płk Arthur D’Orr LePan.

Po dwumiesięcznym przeszkoleniu w Obozie Kościuszko w Niagara-on-the-Lake, sukcesywnie wyekspediowano 20 720 polskich ochotników do formowanej od czerwca 1917 r. Armii Polskiej we Francji. Było to wydarzenie bez precedensu w historii Stanów Zjednoczonych i Kanady, bowiem jedynie polska grupa etniczna dokonała takiej organizacji swojego wojska na Obczyźnie. Armia Polska we Francji, zwana od koloru mundurów „Błękitną Armią”, rekrutowała się z Polaków – ochotników z Europy i innych kontynentów. Z Kanady żołnierzy przetransportowano na koszt Francji do Europy trzydziestoma okrętami. Od lipca 1918 r. oddziały tej armii pod francuskim dowództwem walczyły z Niemcami na froncie we Francji. W październiku 1918 r. dowódcą „Błękitnej Armii” został gen. Józef Haller. Wiosną 1919 roku formacja ta została przetransportowana pociągami do Polski i weszła w skład Wojska Polskiego, walcząc w wojnie polsko-ukraińskiej (1919) i polsko-bolszewickiej (1919-1920).

Zdjęcia prezentowane na wystawie obrazują warunki życia rekrutów, żołnierską musztrę i ćwiczenia, czas wolny, uroczyste wydarzenia, obozową codzienność – wszystko poczynając od czasów rekrutacji, aż po wyjazd żołnierzy z Kanady przez USA do Francji. Obóz Kościuszko odegrał istotną rolę w historii miasta Niagara-on-the-Lake. Jego mieszkańcy w owym czasie okazali wielką pomoc, wsparcie i sympatię polskim rekrutom.

Wystawę czasową w rawskim MDKu można oglądać jeszcze do końca sierpnia. 
Więcej zdjęć ze spotkania znajdziecie w naszej galerii. 

Podziel się artykułem

0

Dodaj swój komentarz