Pies zaatakował mieszkankę gminy Regnów. Do szpitala z poważnymi obrażeniami zabrał ją śmigłowiec LPR

erawaPowiat, Regnów
fot. sxc.hu
komentarzy

Policjanci wyjaśniają okoliczności pogryzienia przez psa 70-letniej mieszkanki gminy Regnów. Kobieta z licznymi ranami została przetransportowana śmigłowcem Lotniczego Pogotowia Ratunkowego do szpitala. Sprawa znajdzie swój finał w sądzie.

Dyżurny komendy w Rawie Mazowieckiej otrzymał zgłoszenie dotyczące kobiety zaatakowanej przez psa wczoraj (17.08) około godziny 19:40. Policjanci skierowani na miejsce ustalili, że pies w typie owczarka niemieckiego uciekł z posesji i zaatakował 70-letnią mieszkankę gminy Regnów. Kobieta odniosła obrażenia i wymagała pomocy medycznej. Załoga pogotowia ratunkowego zdecydowała o konieczności wezwania na miejsce Lotniczego Pogotowia Ratunkowego, które przetransportowało pogryzioną do szpitala. Jak się okazało, pies należy do 83-letniej kobiety. Właścicielka agresywnego czworonoga musi liczyć się z odpowiedzialnością karną za narażenie osoby na bezpośrednie niebezpieczeństwo utraty życia lub ciężkiego uszczerbku na zdrowiu. Przestępstwo to zagrożone jest karą do roku więzienia.

Policjanci przypominają opiekunom o obowiązkach, jakie mają wobec swoich pupili. Obowiązujące w Polsce przepisy, nakładają na właścicieli czworonogów obowiązek należytej kontroli swoich zwierząt. Właściciel nie może wypuścić swojego czworonoga bez nadzoru i właściwych zabezpieczeń. Obowiązek szczególnej ostrożności przy trzymaniu zwierzęcia nakłada na właściciela kodeks wykroczeń:
Artykuł  77. § 1. Kto nie zachowuje zwykłych lub nakazanych środków ostrożności przy trzymaniu zwierzęcia, podlega karze ograniczenia wolności, grzywny do 1000 złotych albo karze nagany.
§2. Kto dopuszcza się czynu określonego w § 1 przy trzymaniu zwierzęcia, które swoim zachowaniem stwarza niebezpieczeństwo dla życia lub zdrowia człowieka, podlega karze ograniczenia wolności, grzywny albo karze nagany.

Niezachowanie należytej ostrożności przy trzymaniu psa może doprowadzić do wyrządzenia szkody przez psa innej osobie. Najczęściej szkoda ma postać uszkodzenia rzeczy, ale coraz częściej słyszymy o przypadku poważnego pogryzienia przez psa dziecka czy dorosłej osoby. W zależności od skutków takiego niewłaściwego trzymania czworonoga – właściciela może spotkać mniej lub bardziej surowa odpowiedzialność karna. Jeśli w wyniku niedopilnowania psa dojdzie do zniszczenia rzeczy (na przykład rozerwanie ubrania, wybicie szyby, jak również zagryzienia innego zwierzęcia) – posiadacz, który nie wywiązał się z właściwego trzymania psa poniesie odpowiedzialność i będzie musiał pokryć wysokość wyrządzonej szkody.
Źródło: KPP w Rawie Mazowieckiej

Podziel się artykułem

0

Dodaj swój komentarz