Meteopatia – jak pogoda wpływa na nasze zdrowie? Jak sobie z tym radzić?

erawaMagazyn
Trip in bad weather. Rear view of young man in drenched jacket in heavy rain.       Artykuł sponsorowany
komentarzy

Jednymi z najczęstszych objawów meteopatii są senność, ból głowy, większa krzepliwość krwi oraz rozkojarzenie. Wszystkie te dolegliwości mogą być powodowane przez pogodę. Głównym czynnikiem wywołującym dyskomfort podczas nagłych zmian pogody jest ciśnienie atmosferyczne. Czy meteopatię można pokonać?

Czy meteopatia jest chorobą?
Wysoka wrażliwość na czynniki atmosferyczne oraz pogodowe nie jest kwalifikowane jako choroba. Jednak zgodnie z licznymi badaniami naukowymi zmienna pogoda może bardzo negatywnie wpływać na ogólnie samopoczucie, a także wywoływać szereg innych dolegliwości. Co więcej może wzmagać objawy dotychczasowych długotrwałych chorób, a także prowadzić do dyskomfortu. Jednak nadal nie rozpoznano wnikliwie mechanizmu, który powoduje meteopatia. Dodatkowo reakcja na pogodę jest zróżnicowana w zależności od predyspozycji organizmu. Niektórzy znacznie lepiej czują się podczas upalnej pogody, natomiast źle znoszą zimny front atmosferyczny. Inni z kolei znacznie bardziej preferują chłód, natomiast nie służą im ciepłe dni. Jest również trzecia grupa meteopatów, która odczuwa dolegliwości w czasie gwałtownych zmian pogodowych.

 

Niskie i wysokie ciśnienie a samopoczucie
Osoby z niskim ciśnieniem odczuwają przede wszystkim migrenowe bóle głowy. Wynika to między innymi z różnicy ciśnień pomiędzy otoczeniem a ciśnieniem wytworzonym w zatokach. Tym samym w przypadku przeziębienia, kiedy zatoki są zatkane ból może być jeszcze silniejszy. Jakkolwiek migreny mogą być bardzo uciążliwe i utrudniać codzienne funkcjonowanie. Są one trudne do zwalczenia, najczęściej ich objawy można minimalizować dzięki lekom przeciwbólowym. Natomiast wysokie ciśnienie tworzy niebezpieczne warunki przede wszystkim dla osób cierpiących na choroby serca i układu krwionośnego. Wynika to z faktu, że wysokie ciśnienie znacznie zwiększa ciśnienie tętnicze krwi, a także jej krzepliwość. Dlatego też nadwrażliwość na zbyt wysokie ciśnienie wiąże się najczęściej z bólem głowy oraz uczuciem rozbicia. Pojawiać się mogą także problemy z układem krążenia, skoki tętna, szybki oddech oraz duszności. Tym samym nie należy pić kawy oraz napojów z kofeiną podczas wyżu atmosferycznego. Dużo lepszym rozwiązaniem jest poświęcić więcej czasu na odpoczynek.

Nagłe wahania ciśnienia
Najbardziej odczuwalne zmiany pogodowe wiążą się bezpośrednio z nagłymi zmianami ciśnienia. Wywołują one ból stawów. Te dolegliwości jednak najczęściej występują u osób, które mają kłopot z wytwarzaniem mazi stawowej lub też innymi dolegliwościami z funkcjonowaniem stawów. Tym samym podczas nagłej zmiany ciśnienia barometrycznego, mogą występować silne bóle stawów. Dodatkowo wystąpić może także zwiększona wrażliwość oraz agresja, odczuwanie niepokoju, senności, lęku.

Jak skutecznie walczyć z meteopatią?
Przede wszystkim należy obserwować swój organizm oraz jego reakcję na zmiany pogodowe. Najczęściej łagodzenie objawów meteopatii oparte jest na minimalizowaniu ich odczuwania. Doskonale sprawdzają się maści rozgrzewające. Dodatkowo warto zadbać o właściwe odżywianie. Zdrowa dieta powinna być uzupełniona o magnez oraz witaminę B6, które znacznie wspomagają pracę układu nerwowego, a także pracę serca. Niezbędna jest także regularna aktywność fizyczna oraz częste przebywanie na świeżym powietrzu. Nie należy zapominać również o właściwej ilości snu i odpoczynku.

Podziel się artykułem

0

Dodaj swój komentarz