To były błyskawiczne poszukiwania. Rawscy policjanci szybko dotarli do mężczyzny, którego zaginięcie zgłosiła zaniepokojona rodzina.
Informacja o zaginięciu 39-latka wpłynęło do komendy w Rawie Mazowieckiej wczoraj (1.12) po godzinie 20:00. Mężczyzna po wyjściu z domu powiadomił telefonicznie rodzinę, że nie widzi sensu życia. Zaniepokojona rodzina powiadomiła o tej sytuacji rawskich mundurowych. Policjanci natychmiast rozpoczęli poszukiwania.
– Sprawdzając teren parku miejskiego policjanci spotkali dwóch młodych mężczyzn, których poinformowali o prowadzonych poszukiwaniach pytając czy nie widzieli zaginionego. Pół godziny później 19 i 20-latek zauważyli samotnego mężczyznę siedzącego na ławce przy Alei Konstytucji 3 Maja. Jego wygląd odpowiadał rysopisowi zaginionego, który przekazali im funkcjonariusze. Młodzieńcy natychmiast zgłosili ten fakt rawskim policjantom – mówi mł. asp. Agata Krawczyk rzecznik Komendy Powiatowej Policji w Rawie Mazowieckiej.
Funkcjonariusze potwierdzili tożsamość 39-latka. Na miejsce zostali wezwani ratownicy medyczni, którzy przewieźli mężczyznę do szpitala.
– Młodzi ludzie zachowali się wzorowo, nie zbagatelizowali informacji o zaginionym. Być może dzięki ich reakcji nie doszło do tragedii – dodaje mł. asp. Agata Krawczyk.
Aby pomóc policji w poszukiwaniach zaginionego pamiętaj:
- przekaż pełne dane oraz cechy charakterystyczne osoby zaginionej. Jeśli zgłaszasz zawiadomienie w jednostce Policji, zabierz ze sobą zdjęcie zaginionego (może być również zdjęcie w telefonie), co umożliwi jak najszybsze podanie rysopisu osoby zaginionej funkcjonariuszom policji;
- podaj dokładny ubiór zaginionego, w jakim ostatnio go widziałeś;
- ustal, gdzie w ostatnich dniach najczęściej przebywała zaginiona osoba, czy miała ulubione miejsca, w których chętnie spędzała czas sama. Wymień również osoby, u których zaginiona osoba mogła szukać schronienia oraz podaj dane osób, z którymi jest w stałym kontakcie;
- zastanów się, czy w ostatnim czasie zaginiona osoba, nie przejawiała niecodziennych zachowań, czy nie mówiła o wyjeździe, rozpoczęciu życia na nowo, jeśli tak, natychmiast poinformuj o tym funkcjonariusza przyjmującego zgłoszenie;
- przekaż informacje o chorobach osoby zaginionej, takich jak np. demencja, depresja, zaburzenia osobowości;
- nie ukrywaj niczego przed policjantem, odpowiadaj na pytania zgodnie z prawdą. Wszystkie informacje związane z osobą zaginioną i jej życiem mogą być ważne.
Pamiętajmy, żeby nie wahać się ze zgłoszeniem zaginięcia osoby na policję. W takich sytuacjach każda chwila jest cenna. W nagłych przypadkach prosimy dzwonić na numer alarmowy 112.