Odważnie o miłości i honorze.
Historia dwóch podhalańskich rodów wystawionych na najtrudniejszą próbę podczas niemieckiej okupacji. Piękno góralskiego folku. A do tego miłosny trójkąt. Zaciekawieni? Nowy rok w Kinie Konesera powitamy głośną produkcją 2024 roku – „Biała odwaga”. Serdecznie zapraszamy!
KINO KONESERA: BIAŁA ODWAGA. Poniedziałek, 13 stycznia, godz. 18:30.
Bilet – 20 zł (do kupienia w kasie MDK przed seansem).
Już od momentu ogłoszenia informacji o produkcji film wzbudzał kontrowersje ze względu na podjęcie przez jego twórców wstydliwego tematu Goralenvolk, czyli współpracy części górali z nazistami w czasie drugiej wojny światowej. Goralenvolk to niemiecka akcja tworzenia ruchu separatystycznego wśród górali na Podhalu prowadzona w latach 1939 – 1944. Polegała na próbie wyodrębnienia tzw. narodowości góralskiej (podhalańskiej) jako rzekomo niepolskiej. Goralenvolk miała być jednym ze sposobów rozbicia jedności narodowej Polaków. Bezpośrednimi organizatorami akcji, prowadzonej w imieniu władz niemieckich, byli dwaj mieszkańcy Zakopanego: reichsdeutsch Witalis Wieder i volksdeutsch Henryk Szatkowski. Współpracę z Niemcami podjęła także grupa działaczy przedwojennego Związku Górali, którzy w 1942 roku weszli do Komitetu Góralskiego. W dwóch zakopiańskich szkołach wprowadzono przymusowe nauczanie tzw. języka góralskiego (nie polskiego), podczas spisu ludności wyodrębniono „narodowość” góralską, wyrabiano specjalne dowody osobiste (tzw. góralskie kenkarty), jak również podjęto próbę stworzenia „legionu góralskiego” przy oddziałach SS. Do współpracy zdołano skłonić niewielką liczbę osób.
„Przez wieki kolejni władcy próbowali wykorzystać piękno góralskiego folkloru do własnych celów. Polacy widzieli w Góralach idealnych katolickich patriotów” – komentował w jednym z wywiadów reżyser Marcin Koszałka. „Górale opierali się jednak każdej ideologicznej kolonizacji. »Biała odwaga« to dowód mojego szacunku do mniejszościowej grupy polskich Górali, którzy od wieków żyją na Podhalu”.
Jednak to nie współpraca garstki górali z nazistami jest głównym tematem tego filmu. Intryga zbudowana jest wokół dynamiki relacji rodzinnych i tradycyjnych ról społecznych na Podhalu. Czy „Białą odwagę” można uznać za najbardziej kontrowersyjny polski film 2024 roku? Przyjdź i oceń sam.
Kilka słów o filmie
Koniec lat 30. na Podhalu. Utalentowany taternik, potomek znakomitego góralskiego rodu Jędrek Zawrat lubi życie na krawędzi. Gdy się wspina, wybiera najtrudniejsze drogi, gdy kocha, gotów jest poświęcić wszystko. Jego wybranką jest piękna Bronka. Jednak na skutek rodzinnej decyzji, ręka dziewczyny zostaje oddana starszemu z braci Zawratów, statecznemu i poważnemu Maćkowi. Dumny Jędrek porzuca rodzinne strony, by szukać zapomnienia wśród krakowskiej bohemy. Na swojej drodze spotyka niemieckiego naukowca i alpinistę Wolframa, który głosi teorię, w myśl której Górale pochodzą od starogermańskiego plemienia Pragotów. Gdy wybucha wojna, Niemcy oferują mieszkańcom Podhala współpracę. Maciej Zawrat wspierany przez wiele wybitnych rodów, zdecydowanie odrzuca tę propozycję. Jednak przekonany przez Wolframa Jędrek, mając nadzieję na odzyskanie ukochanej i ocalenie swojej społeczności przed wojenną zagładą, podejmuje współpracę. Jędrek i Maciej uwikłani w historię, zmuszeni do najtrudniejszych wyborów, kochający tę samą kobietę, staną po przeciwnych stronach sporu, który zdecyduje nie tylko o ich osobistych losach, ale o przyszłości całego regionu.