Zakłady bukmacherskie w Polsce: Obecna sytuacja, liderzy rynku i perspektywy na przyszłość

erawaMagazyn
komentarzy

Bukmacherka w Polsce jest jedną z najszybciej rozwijających się gałęzi rozrywkowych, która zrewolucjonizowała kraj w ciągu zaledwie kilku lat. Dzięki nowym regulacjom prawno-legislacyjnym, rosnącej liczbie zarejestrowanych operatorów i coraz bardziej popularnym sportem, zakłady bukmacherskie są jedną z najistotniejszych branż w polskim przemyśle rozrywkowym.

W kolejnych punktach omówimy aktualne wydarzenia bukmacherskie w Polsce, zwracając uwagę na następujący aspekty: kwestie podatkowe, najważniejszych graczy na rynku oraz przyjrzymy się jak rysuje się przyszłość bukmacherstwa w Polsce.

Regulacje prawne i podatki

Dzięki ustawodawstwu Polska gówna surowo reguluje zakłady bukmacherskie. Podstawowym aktem prawnym regulującym działanie zakładów bukmacherskich jest Ustawa hazardowa z 2009 r., Która została znowelizowana w 2017 r. Zmiana ta miała na celu uregulowanie rynku i zatrzymanie wielu operatorów działających bez licencji. Wprowadzono obowiązek uzyskania licencji Ministerstwa Finansów, aby oferować zakłady bukmacherskie w Polsce. Podatki od zakładów bukmacherskich to gorący temat zarówno dla graczy, jak i operatorów. Obecnie stawkę w Polsce opodatkowuje się 12%, to znaczy, ze od każdego postawionego zakładu 12% trafia do kasy państwa. Poza tym w przypadku wygranych powyżej 2280 PLN podatek od wygranej wynosi dodatkowe 10%. To jeden z najwyższych podatków hazardowych w Europie, z tego powodu polscy gracze narzekają na bardzo wysokie koszty rozrywki, które za granicą są zdecydowanie niższe. Jednakże bukmacherzy wyszli naprzeciw tym narzekaniom i kilka firm bukmacherskich udostępniło granie w blik kasyno online bez opłacania podatku, które firmy biorą na siebie. Przykładem takiego zachowania jest Betclic, a coraz głośniej mówi się o tym, że na podobny krok mogą zdecydować się zarówno Superbet jak i STS.

Liderzy rynku zakładów bukmacherskich w Polsce

Na polskim rynku zakładów bukmacherskich działa kilku dominujących graczy, z którymi gracze nabyli doświadczenie, oferując szeroką ofertę, atrakcyjne promocje i rozwiązań technologicznych. Są to przede wszystkim:

1. STS (Star-Typ Sport) – największy w Polsce bukmacher, mający około 50% udziału w rynku. STS oferuje graczom zarówno liczne zakłady w punktach stacjonarnych, jak i online. Ponadto jest jednym z kluczowych sponsorów reprezentacji Polski w piłce nożnej oraz wielu klubów. Ostatnio został przejęty przez międzynarodowe konsorcjum Entain, które na pewno poprawi jakość usług oferowanych przez spółkę.

2. Fortuna –to kolejna duża firma bukmacherska w Polsce i wielu innych krajach Europy Środkowo-Wschodniej. Firma oferuje stosunkowo wysokie kursy zakładów, bardzo dużo promocji dla graczy oraz aplikację mobilną. Są to reprezentanci czeskiej spółki, która na stałe zadomowiła się w świadomości graczy w Polsce swoimi żółtymi barwami. Wspierają oni między innymi Legię Warszawa oraz są partnerem KSW.

3. Betclic –to międzynarodowa firma, która zdobyła licencję na działalność w Polsce w 2019 r. Dzięki agresywnym promocjom oraz ofertom zyskała dużą popularność w Polsce w krótkim czasie. Ma również aplikację mobilną i stronę internetową z bardzo prostym i intuicyjnym interfejsem.  Aktualnie są prekursorem na rynku polskim jeśli chodzi o brak podatku dla graczy. Niestety wiąże się to ze znaczącym podniesieniem marży ale i tak działa na wyobraźnię użytkowników.

4. Superbet – Rumuńska firma to stosunkowo nowy gracz na rynku polskich zakładów bukmacherskich, ale ma wiele innowacyjnych rozwiązań takich jak korzystna opcja cash-out czy zakłady live, które nie są dostępne na innych platformach, między innymi na statystki graczy. Firma może również poszczycić się rozwojem aplikacji mobilnych, co w głównej mierze przyciąga młodszych graczy. Rumuński gigant podbija rynek głównie za pomocą szczodrych bonusów, oferował swoim graczom między innymi samochody na loteriach.

Wyzwania i potencjalna przyszłość branży

Niemniej jednak, ​​polskie zakłady bukmacherskie zmierza się z wieloma wyzwaniami, nawet w świetle ich dynamicznie rosnącego rozwoju. Jednym z najpoważniejszych problemów jest konkurencja z nielegalnymi operatorami, którzy oferują zakłady w około grubej firmy i bez większości wymaganych opłat podatkowych. Chociaż nowelizacja ustawy hazardowej z 2017 roku wyraźnie ograniczyła taką aktywność. Inni mogli znaleźć sposoby na obejście unormowań, na przykład dzięki korzystaniu z internetowych platform skrojonych pod zagraniczne rynki. Innym problemem jest jakość usług. Konkurencyjne podatki od zysków mogą skutkować jakością usług niższego poziomu. Niemniej jednak branża ma ogromny potencjał na przyszłość. Rośnie między innymi rynek związany z e-sportem i jest to niewątpliwie świat, który przyciągnie wielu młodych graczy. Ponadto, dzięki użyciu sztucznej inteligencji i analizie dużych zbiorów danych konsumenci mogą tworzyć piękne oferty promocyjne, które będą trafiały w gusta użytkowników. Kolejnym problemem jest zadbanie o odpowiedzialną grę wśród użytkowników, ponieważ liczba graczy rośnie, a z tym wiąże się ryzyko coraz większej grupy uzależnionych.

Podsumowanie

Zakłady bukmacherskie w Polsce to branża o dużym potencjale, która w ostatnich latach przeszła znaczące zmiany. Dzięki nowelizacji ustawy hazardowej rynek stał się bardziej przejrzysty i bezpieczny dla graczy, choć wciąż istnieją wyzwania związane z wysokimi podatkami i nielegalnymi operatorami. Liderzy rynku, tacy jak STS, Fortuna czy Betclic, wyznaczają standardy w zakresie innowacji i jakości usług, a rozwój nowych technologii oraz rosnące zainteresowanie e-sportami otwierają przed branżą nowe możliwości. W przyszłości kluczowe będzie znalezienie równowagi między regulacjami prawnymi, opodatkowaniem a potrzebami graczy, co pozwoli na dalszy rozwój tego sektora w Polsce.

Podziel się artykułem

0

Dodaj swój komentarz