Jest to nawiązanie do założeń z I połowy XIX w., czyli czasu świetności parku. Istotę opracowanej koncepcji rewaloryzacji stanowi harmonijne połączenie historii i współczesności oraz wyeksponowanie walorów estetycznych, kulturowych i wypoczynkowych parku. Realizacja nie jest jednak łatwa, aby doprowadzić park do wymarzonego wyglądu potrzeba około 7 milionów złotych. W finansowaniu tego przedsięwzięcia zakłada się udział środków zewnętrznych.
Jaki jest rawski park dziś? To widzi każdy. W dużej mierze pełni funkcje komunikacyjne, stanowiąc zielony pomost pomiędzy centrum miasta a dworcem PKS oraz kierunkiem od osiedla Zamkowa Wola w stronę Zalewu Tatar. Mieszkańcy czasami spędzają w nim wolne chwile, choć do pełnego wykorzystania jego rekreacyjnych możliwości jest jeszcze daleko. Tu z pomocą przychodzi proces rewitalizacji, a więc takiego urządzenia przestrzeni, żeby park stał się magnesem przyciągającym mieszkańców i turystów, miejscem tętniącym życiem i radością.
Wszystkie działania, które zgodnie z koncepcją będą realizowane w parku, wiążą się z ujednoliceniem jego charakteru.
– Architekt zajmujący się projektem rewaloryzacji dał nam jasno do zrozumienia, że obecna wersja parku jest mocno przypadkowa, nasadzenia, ścieżki nie do końca były planowane. Teraz ma to się zmienić. Mała architektura zostanie przemyślana i uporządkowana, a każda roślina będzie miała swoje miejsce – zapowiada Paweł Piątkiewicz, naczelnik Wydziału Rozwoju Gospodarczego, Promocji i Integracji Europejskiej.
Wizytówką i sercem ogrodu stanie się unikatowa kolekcja dalii i astrów, zachwycająca barwnością od połowy lata do jesieni. Obecnie, w europejskich ogrodach publicznych obserwuje się nowy trend do komponowania obu gatunków, natomiast w naszym regionie dalie i astry przywołują ciepłą atmosferę wypielęgnowanych ogródków przydomowych.
Niezwykle ważnym aspektem planowanej rewaloryzacji parku jest zadbanie o funkcjonalność objętego nią terenu. Ma on jak najlepiej służyć ludziom i spełniać ich oczekiwania co do różnorodności i atrakcyjności oferty spędzania wolnego czasu. Stąd wziął się pomysł na wyodrębnienie czterech stref: reprezentacyjno-rekreacyjnej, rekreacyjnej, edukacyjnej oraz spacerowo-wypoczynkowej. (Ich szczegółowy podział w załączonym szkicu – kliknij). Każda z nich będzie posiadała swój odrębny charakter, będzie inaczej zaaranżowana i wyposażona w niezbędne urządzenia i elementy małej architektury. Wszystko to z zachowaniem jednorodności stylu i poszanowaniem części zabytkowej parku.
– Drewniana altana zostanie przystosowana do nowej roli – miejsca letnich potańcówek, wystaw kwiatowych itp. W pobliżu, a wzdłuż rzeki poprowadzimy ścieżkę rowerową. Powstanie plac zabaw, boisko wielofunkcyjne do gier zespołowych, kort tenisowy, siłownia zewnętrzna. Wszystko to z myślą o tych, którzy lubią wypoczywać aktywnie. Zwolenników zdrowej kuchni, przyrody i stylu eko zainteresuje ogród ziołowy, wzbogacony o rośliny zapachowe i u rządzenia dydaktyczne. W planach znajduje się też budowa domku dla ptaków. Takie domki były ogromnie popularne w XIX-wiecznych ogrodach, teraz znów zyskują na znaczeniu. Jak widać, zakres prac na terenie obecnego parku jest niezwykle obszerny i wszechstronny. Ratusz planuje wystartować z ich realizacją już w przyszłym roku – dodaje naczelnik Piątkiewicz.
*Materiał powstał przy współpracy z Urzędem Miasta w Rawie Mazowieckiej.