Alarmował o pożarach, których nie było. Policja zatrzymała nieletniego żartownisia…

erawaPowiat
fot. KPP Rawa Mazowiecka
komentarzy

14-letni mieszkaniec gminy Cielądz dwukrotnie dzwonił i fałszywie informował strażaków o pożarach. Sprawą zajęła się policja, która ustaliła, kim jest zgłaszający i w miniony piątek (12.08) zatrzymała go do przesłuchania. Teraz o jego losie zadecyduje sąd rodzinny.

Zatrzymany przez policję 14-latek do rawskich strażaków w ostatnim czasie dzwonił dwukrotnie. Pierwsze fałszywe zgłoszenie miało miejsce 20 marca, tuż po godzinie 17:00 i dotyczyło pożaru sterty słomy w Rylsku Dużym w gminie Regnów. Do nieistniejącego zdarzenia zadysponowane zostały zastępy z JRG Rawa Mazowiecka oraz KSRG OSP Cielądz, ale po dojechaniu we wskazane miejsce strażacy nie znaleźli żadnych płomieni.

Nastolatek po raz drugi zadzwonił 6 czerwca około 11:20. Tym razem powiadomił dyżurnego Państwowej Straży Pożarnej, że pali się budynek mieszkalny w Helenowie w gminie Rawa Mazowiecka.
– Z rozmowy wywnioskowano, że dzwoni osoba niepełnoletnia, próba kontaktu z osobą zgłaszającą nie powiodła się – relacjonował w czerwcu bryg. Marcin Szymański z rawskiej PSP.

Na miejsce natychmiast wysłano jeden zastęp z JRG Rawa Mazowiecka, który miał sprawdzić przekazaną przez 14-latka informację. Jednak i tym razem dowódca akcji zgłosił, że nie potwierdzono pożaru, a alarm uznany zostaje za fałszywy złośliwy.

Żarty nastolatka zgłoszono do policji, mundurowym przekazano zapisy rozmów oraz informację, że zgłaszający podawał różne dane osobowe, które okazały się nieprawdziwe, ale telefony wykonywał z tego samego numeru.
– Policjanci z działu kryminalnego wystąpili o bilingi tego numeru telefonu i w trakcie przeprowadzonych działań ustalili, że sprawcą jest młody, 14-letni mężczyzna z gminy Cielądz. Teraz o jego losie zadecyduje sędzia sądu rodzinnego – mówi st. sierż. Małgorzata Lewandowska z KPP w Rawie Mazowieckiej.

Warto przypomnieć, że fałszywe alarmowanie podlega art. 224 Kodeksu Karnego, który mówi „Kto wiedząc, że zagrożenie nie istnieje, zawiadamia o zdarzeniu, które zagraża życiu lub zdrowiu wielu osób lub mieniu w znacznych rozmiarach lub stwarza sytuację, mającą wywołać przekonanie o istnieniu takiego zagrożenia, czym wywołuje czynność instytucji użyteczności publicznej lub organu ochrony bezpieczeństwa, porządku publicznego lub zdrowia mającą na celu uchylenie zagrożenia, podlega karze pozbawienia wolności od 6 miesięcy do lat 8.”.

Podziel się artykułem

0

Dodaj swój komentarz