Amatorzy niczym profesjonaliści. Bialska grupa muzyczno-teatralna ze spektaklem w Rawie Mazowieckiej…

erawaKultura
komentarzy

„Ucisz serce” pod takim tytułem bialska grupa muzyczno-teatralna Albi Artheamus zaprezentowała na deskach Miejskiego Domu Kultury w Rawie swoje najnowsze dzieło. Muzyczny spektakl oparty został na losach Żydówki, ukrywającej się przed prześladowaniami w okolicach Białej Rawskiej. Inspirująca historia pozwoliła przybliżyć historię Żydów, którzy żyli w miasteczkach naszego regionu. Dzięki profesjonalnemu pokazowi artyści przypomnieli to, co niegdyś było bliskie, a dziś stało się tak dalekie.

Grupa Albi Artheamus powstała w Białej Rawskiej w 2011 roku. Bardzo szybko okazało się, iż ten teatralny twór nie będzie tylko zbiorem przypadkowo dobranych amatorów. Wytrwałe i systematyczne próby sprawiły, iż grupa dość mocno wyróżnia się na tle podobnych, lokalnych tworów.

Spektakl, który mieli okazję obejrzeć widzowie w Rawie Mazowieckiej, powstał w związku z obchodami rocznicy likwidacji bialskiego getta. To wtedy w ręce animatora grupy wpadł „Pamiętnik” Marii Koper, która jako jedna z 12 bialskich Żydów przeżyła wojenny czas. Udało się to dzięki rodzinie Chorążkiewiczów, którzy z narażeniem życia ukrywali bohaterkę w swojej posiadłości.

Previous Image
Next Image

info heading

info content


Spektakl przygotowany przez bialską grupę składa się z dwóch głównych wątków. Jeden to bezpośrednia narracja oparta na wspomnianym pamiętniku, drugi to muzyczne utwory przygotowane w różnych konfiguracjach aktorów. Na scenie usłyszeć można było dzieła takich artystów jak Wojciech Młynarski, Magda Umer, czy Justyna Steczkowska. Nie zabrakło także piosenek wykonywanych w języku Jidysz. Grupa w najbliższym czasie ma w planach kolejne występy, między innymi w Mszczonowskim Centrum Kultury.

Podziel się artykułem

0

Dodaj swój komentarz