Biała niedziela w rawskim szpitalu specjalnie na Dzień Matki. Dowiedz się więcej

erawaPowiat
komentarzy

„Biała Niedziela” – nowy program SPZOZ w Rawie dotyczący profilaktyki zdrowotnej dla kobiet rusza już w Dzień Matki, 26 maja i potrwa aż do czerwca. Dzięki niemu kobiety będą mogły przejść za darmo badania laboratoryjne w kierunku raka jajnika. Jak się zgłosić? Wystarczy jeden telefon.

W Polsce rocznie diagnozuje się około 4 tysiące nowych przypadków raka jajnika, jajowodu i otrzewnej, z czego najwięcej przypadków dotyczy właśnie raka jajnika. Jest to jeden z najczęstszych nowotworów złośliwych wśród Polek, głównie dotykający kobiety po 50. roku życia, choć zdarza się również u młodszych osób. 

Rak jajnika często nazywany jest „cichym zabójcą”, ponieważ we wczesnej fazie nie daje typowych objawów, co utrudnia jego szybkie rozpoznanie. Objawy, takie jak niestrawność czy wzdęcia, często są mylone z problemami gastrycznymi, co może opóźnić diagnozę.
— Wczesne wykrycie raka jajnika jest kluczowe dla skuteczności leczenia, dlatego ważne jest, aby kobiety regularnie poddawały się badaniom i były świadome ryzyka oraz symptomów tej choroby – tłumaczy Małgorzata Leszczyńska, dyrektor szpitala – W ramach naszego nowego programu planujemy przebadać aż trzysta kobiet z powiatu rawskiego.

Niepokojące objawy raka jajnika, które mogą wskazywać na konieczność konsultacji z lekarzem, to między innymi:
– Uczucie wzdęcia, niestrawności, pełności po posiłkach.
– Bóle w obrębie miednicy i brzucha.
– Objawy dotyczące układu moczowego, takie jak parcie na pęcherz czy zaburzenia oddawania moczu.
– Nieregularne miesiączki.
– Zwiększenie obwodu brzucha.
– Ogólne zmęczenie.

Ponadto, inne objawy mogą obejmować: utratę apetytu, zaparcia, problemy z pęcherzem, nieprawidłowe krwawienie oraz osłabienie. Warto zwrócić uwagę na zwiększoną częstość występowania tych objawów, szczególnie u kobiet w okresie okołomenopauzalnym. 

Ale badania w kierunku raka jajnika to nie wszystkie elementy programu. Zaplanowano również spotkania z mieszkankami powiatu, podczas których specjaliści uczyć będą kobiety prawidłowego samobadania piersi, opowiedzą o czynnikach ryzyka chorób nowotworowych u kobiet, a także mówić będą o zaletach stylu życia sprzyjającemu zdrowiu.

Jak się zapisać na badania? Telefonicznie 729 059 005 codziennie w godz. 14:00 – 16:00.

Przeprowadzenie akcji „Biała Niedziela”  jest możliwe dzięki dofinansowaniu ze Starostwa Powiatowego w Rawie Mazowieckiej.
Źródło: SPZOZ w Rawie Mazowieckiej.

Podziel się artykułem

0

Dodaj swój komentarz