Bialski Uniwersytet Trzeciego Wieku rozwija skrzydła. W grupie aktywnie działa już blisko 40 seniorów…

erawaPowiat
komentarzy

Biała Rawska ma swój Uniwersytet Trzeciego Wieku. Inicjatywa tak popularna w wielu miastach w kraju, została również zainicjowana w tej miejscowości. Obecnie do grupy należy blisko 40 seniorów. To najlepsza odpowiedź na potrzebę aktywizacji osób starszych, których w naszym społeczeństwie stale przybywa.

logo

fot. Oficjalne logo bialskiego uniwersytetu.

Prawie 13% naszego społeczeństwa stanowią dziś osoby starsze. Liczy się, że za około 15 lat będzie to już około 17% ogółu ludności. Nic więc dziwnego, że ta grupa mieszkańców naszych miast i gmin musi zostać jak najszybciej zagospodarowana. Jest to szczególnie ważne w czasach, gdy wielopokoleniowe rodziny stają się rzadkością, a seniorzy kończąc aktywność zawodową, zaczynają się czuć po prostu niepotrzebni.

W Białej Rawskiej postanowiono przeciwstawić się tej tendencji, powołując do życia Uniwersytet Trzeciego Wieku. Inicjatywa cieszy się coraz większym powodzeniem, nawet mimo tego, iż niektóre osoby naprawdę trudno początkowo zaangażować.
– Przeogromny jest problem wyjścia z domu. Potrzebny jest lider, który dotrze do całego środowiska. Później za tą jedną osobą idą kolejne, a tych nigdy dość, mam masę pomysłów na następne zajęcia – podkreśla Barbara Szkopińska, prezes stowarzyszenia UTW.

Obecnie w zajęciach uczestniczy 37 osób, w tym trzech panów, dla których szykowana jest specjalna oferta.
– Pierwszego dnia bałam się, że nic z tego nie będzie, bardzo powoli schodzili się seniorzy. Ostateczna frekwencja zaskoczyła mnie, mało tego, uczestnicy tak się zaangażowali, że pierwsze zajęcia sportowe organizowaliśmy jeszcze w październiku – mówi prezes Szkopińska.

Bialski uniwersytet działa w oparciu o model brytyjski, który polega na samokształceniu seniorów, bez bezpośredniego związania z wyższą uczelnią. To pozwala na kreowanie własnych inicjatyw i organizację wydarzeń, na które w danym momencie jest zapotrzebowanie.
– Najchętniej wybieranymi spotkaniami są te sportowo-rekreacyjne, odbywające się dwa razy w tygodniu. Dziewczyny lubią również robótki ręczne, ale uczestniczymy też chociażby w wykładach historycznych. Teraz w marcu szykuje nam się wyjazd na spektakl teatralny – wymienia Barbara Szkopińska.

Stowarzyszenie cały czas zaprasza nowe osoby, które chciałyby poczuć drugą młodość i w miłym towarzystwie spędzić czas. Z osobami odpowiedzialnymi za tę inicjatywę można kontaktować się między innymi poprzez Miejsko-Gminną Bibliotekę Publiczną w Białej Rawskiej.

Previous Image
Next Image

info heading

info content*Artykuł powstał przy współpracy z Urzędem Miasta i Gminy w Białej Rawskiej.

Podziel się artykułem

0

Dodaj swój komentarz