Blisko 5,8 mln na inwestycje. Budżet powiatu rawskiego na 2015 rok uchwalony. Pięcioro radnych wstrzymało się od głosu…

erawaPowiat
komentarzy

Rada Powiatu Rawskiego przyjęła budżet na 2015 rok. Uchwała dotycząca finansów powiatu przewiduje 49,5 mln złotych dochodu oraz wydatki oscylujące w okolicach 49,3 mln zł. Tegoroczne obrady nad najważniejszą uchwałą w roku były wyjątkowo burzliwe i zakończyły się poparciem tylko 12 z 17 powiatowych radnych.

Podczas ostatnich obrad Rady Powiatu Rawskiego padło wiele kwot. Najważniejszą z nich z pewnością jest ta, przewidziana na tegoroczne inwestycje. Na wydatki majątkowe Zarząd Powiatu Rawskiego zapisał prawie 5,8 mln zł. Za tę sumę zrealizowanych ma zostać kilka zadań i zakupów, wśród których znalazła się chociażby „Poprawa dostępności do sieci dróg krajowych i wojewódzkich poprzez przebudowę i remont dróg powiatowych w powiecie rawskim”, warta blisko 5 mln zł. Na tę inwestycję powiat uzyskał ponad 3,5 mln zł dotacji z tak zwanych „schetynówek”. W ramach projektu, przebudowanych i wyremontowanych ma zostać blisko 8,5 kilometra dróg powiatowych. Między innymi, kilometrowy odcinek drogi między krajową 72, a miejscowością Ścieki. Dokończona ma zostać modernizacja drogi z Cielądza do Regnowa, a także droga w gminie Sadkowice (odcinek między Kaleniem a Sadkowicami) i gminie Biała Rawska (z Białej w kierunku Dańkowa).
– Jest wiele potrzeb. Posiadamy 400 km dróg powiatowych i rocznie powinniśmy odbudowywać nawet 20 km dróg. (…) Na drogach budowanych kilkadziesiąt lat temu dziś odbywa się ciężki ruch, wtedy nikt nie zakładał takiego obciążenia. Aby je odbudowywać sięgamy do wszystkich możliwych środków zewnętrznych, od środków unijnych, po środki krajowe.  Jednak mimo to budżet jest niewystarczający i mamy dylemat, czy budujemy i poprawiamy dostępność na drodze, czy budujemy oświetlenie – mówił starosta rawski Józef Matysiak.

Słowa starosty były niejako elementem dyskusji, która podzieliła radnych. Podczas obrad pojawiło się wiele pytań dotyczących podwyżek dla pracowników starostwa, czy innych inwestycji. Jednym z konkretnych pomysłów, zgłoszonych przez radnych, była budowa oświetlenia ulicy Targowej, które nie znalazło się w tegorocznym budżecie.
– Jest to łącznik od ulicy Zamkowa Wola do Reymonta. Mieszkańcy wnioskują, aby w ramach podniesienia bezpieczeństwa, ta ulica została oświetlona. Już jakiś czas temu minęło 5 lat od budowy tej ulicy, powiat mógłby w końcu znaleźć pieniądze na jej oświetlenie – wnioskowała radna Teresa Pietrzak, która miała wiele wątpliwości również co do pewności dochodów ze sprzedaży majątku należącego do powiatu. Budżet powiatu zakłada bowiem, że ze sprzedaży budynków powiat pozyska środki w wysokości około 1,6 mln zł. Na potencjalnych kupców czeka kilka obiektów, wśród nich niedokończony, piętrowy budynek przy ZSCEZiU, pustostan przy ul. Łowickiej, czy obiekt, w którym znajduje się prokuratura. Starosta Matysiak zapewnił jednak radnych, że wciąż prowadzone są rozmowy z ewentualnymi kupcami.

Wśród pozostałych inwestycji znalazła się także termomodernizacja budynku Zespołu Placówek Specjalnych w Rawie Mazowieckiej, której całkowity koszt ma pochłonąć prawie 400 tys. zł, czy chociażby zakup sprzętu komputerowego, niezbędnego do wykonywania działalności usługowej przez powiat rawski (82 tys. zł). Finalnie budżet powiatu został zaakceptowany przez 12 radnych. Pozostałe 5 osób, a więc Teresa Pietrzak, Jarosław Uchman, Bogdan Pietrzak, Łukasz Salamon i Adrian Galach, wstrzymali się od głosu.

Previous Image
Next Image

info heading

info content


Podziel się artykułem

0

Dodaj swój komentarz