Burze z gradem oraz silne porywy wiatru do 80 km/h. Ostrzeżenie meteorologiczne dla województwa łódzkiego wydał Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej.

erawaPowiat
fot. sxc.hu
komentarzy

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał pogodowe ostrzeżenie dla województwa łódzkiego. Jest ono związane z burzami oraz silnymi porywami wiatru. Jak szacują meteorolodzy, komunikat obowiązuje do 31 maja do godz. 23:00. 

Dla województwa łódzkiego przyznany został pierwszy stopień zagrożenia. W praktyce oznacza to, że przewiduje się wystąpienie niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych powodujących straty materialne i zagrożenie życia. Zalecana jest ostrożność oraz stałe śledzenie komunikatów i rozwoju sytuacji pogodowej. Dziś (31.05) w ciągu całego dnia, a także w nocy do godziny 23:00, również w powiecie rawskim mogą wystąpić burze z gradobiciem i silnymi porywami wiatru do 80 km/h.

W przypadku sprawdzenia się takich prognoz należy zachować szczególną ostrożność. Strażacy w Rawie Mazowieckiej w pełnej gotowości czekają na rozwój pogodowej sytuacji. Przygotowany jest podnośnik oraz pilarki do drzewa.
– Przy takiej pogodzie warto pamiętać, aby przed wyjściem z pomieszczenia pozamykać okna, powyłączać sprzęt elektroniczny, chroniąc go przed wyładowaniami. Należy też zabezpieczyć luźne elementy na balkonach, tarasach, podwórkach, żeby wiatr nie mógł ich poderwać. A jeśli chodzi o nasze bezpieczeństwo, to w razie nadejścia chmury burzowej najlepiej schronić się w budynku – radzi bryg. Marcin Szymański z PSP w Rawie Mazowieckiej.

Warto też pamiętać o podstawowych zasadach dla kierowców, którzy chcąc przeczekać burzę, powinni zatrzymać się w otwartej przestrzeni i bezwzględnie nie dotykać elementów metalowych.

Podziel się artykułem

0

Dodaj swój komentarz