Co to jest tkanina wiskozowa? Wszystko, co musisz wiedzieć

erawaMagazyn
      Artykuł sponsorowany
komentarzy

Zrozumienie natury tkanin pomoże Ci zdecydować się na właściwy, gdy próbujesz wykonać projekt szycia. Wiskoza lub rayon to syntetyczna tkanina, która jest od lat. Ale czy powinieneś używać go do swoich ubrań? Co czyni ją wyjątkową? Jeśli zadajesz sobie te pytania, to trafiłeś we właściwe miejsce.

Co to jest wiskoza?

Wiskoza i rayon odnoszą się do tej samej tkaniny. Jest ona również znana jako sztuczny jedwab. Nazwa pochodzi od słowa „viscous”, gdzie włókna celulozowe są zmieniane w ten materiał za pomocą lepkiej cieczy. W efekcie powstaje tkanina, która w większości jest mieszanką włókien naturalnych i syntetycznych.

Tkanina ta jest zdecydowanie bardziej przystępna cenowo niż inne włókna naturalne, takie jak bawełna czy jedwab. Można ją stosować samodzielnie lub łączyć z włóknami naturalnymi, takimi jak bawełna, wełna czy len. Można również znaleźć wiskozę, która ma trochę stretch do niego, gdzie włókna są połączone z Lycra. W rezultacie, będzie ona wykazywać cechy włókien syntetycznych w naturalnym odczuciu, przezwyciężając niedociągnięcia naturalnych materiałów, które sprawiają, że są one trudne do pracy lub trudne do utrzymania. W tym sensie jest ona zaliczana do tkanin biologicznych.

Dlaczego wiskoza jest tak popularna?

Niezależnie od tego, czy jesteś ekspertem, czy amatorem szycia, prawdopodobnie wiesz już, że wiskoza jest bardzo popularną tkaniną. Można ją znaleźć w różnych elementach odzieży i występuje w wielu kształtach i wzorach. Dlaczego więc jest tak popularna? Oto kilka powodów.

Tkanina ta jest bardzo uniwersalna. Jest to odpowiedni wybór dla różnych modeli, niezależnie od tego, czy jest używany samodzielnie, czy mieszany z innymi tkaninami.

Jest oddychająca. Jest to częsty problem z tkaninami wykonanymi przez człowieka lub syntetycznymi, ale ponieważ wiskoza nie jest w 100% syntetyczna, jest całkiem oddychająca.
Wiskoza doskonale zachowuje kolory i można ją łatwo farbować – jest to cecha, która zdecydowanie przemawia do projektantów mody i ekspertów branżowych. To dlatego jest prawdopodobne, aby znaleźć wiskozy w najbardziej modnych kolorach i odcieniach. Będzie pokazywać głębokie i jasne kolory, które nie zmieniają się.
Dobrze się drapuje. Tkanina czuje się miękka w dotyku i ma bogatą wagę do niego. Może być używany do tworzenia draperii i ruchów w kilku elementach odzieży i stylach.
Wiskoza jest bardzo gładka w dotyku. Jest dość przystępna cenowo, ale ma takie same odczucia jak droższy jedwab naturalny, co czyni ją przyjazną dla budżetu alternatywą.
Tkanina ta jest dobrym wyborem na gorące i wilgotne letnie dni, ponieważ pochłania wilgoć i daje poczucie chłodu. Jednak możesz wybrać inny materiał, jeśli chcesz zrobić cięższy model na zimniejszą pogodę.

Jakie są wady używania wiskozy?

Chociaż wiskoza jest zdecydowanie jednym z najpopularniejszych materiałów, ma kilka negatywnych cech, o których powinieneś wiedzieć. Zrozumienie tych cech pomoże Ci zdecydować, czy jest to materiał, którego chcesz używać, czy nie.

Wiskoza nie jest odporna na zmarszczki. Łatwo się marszczy podczas noszenia, co może wpłynąć na sposób, w jaki będzie wyglądała Twoja odzież, zwłaszcza jeśli chcesz wyglądać dobrze na specjalną okazję.

Może się kurczyć. Należy być bardzo ostrożnym podczas czyszczenia elementu odzieży wykonanego z wiskozy, w przeciwnym razie może on nie pasować.
Chociaż materiał ten jest wytrzymały, traci wiele ze swojej wytrzymałości, gdy jest mokry. Niezwykle ważne jest, aby ostrożnie obchodzić się z mokrymi rzeczami z wiskozy.
Wiskoza wchłania wilgoć, taką jak pot i olejki do ciała. Na dłuższą metę wpłynie to na jej kolor, dlatego należy ją regularnie czyścić po każdym użyciu, aby zachować jej stan.
Nie ma wątpliwości, że wiskoza jest jedną z najbardziej niezrozumiałych tkanin. Wygląda świetnie, ale możesz zdecydować się nie kupować jej z powodu wszystkich plotek na jej temat. Po pierwsze, tkanina ta nie jest w 100% syntetyczna. Wykonana jest z naturalnych włókien, które są chemicznie przetwarzane i traktowane, dopóki nie mogą być przekształcone w ten piękny i miękki materiał. Dlatego jest to przyjazna dla budżetu hybryda pomiędzy włóknami naturalnymi i syntetycznymi. Obecnie, producenci i naukowcy starają się mocno używać ekologicznych chemikaliów do produkcji bardziej zrównoważonych rodzajów wiskozy.

Jak dbać o tkaninę wiskozową?

Jak już powiedzieliśmy, tkanina traci większość swojej struktury i wytrzymałości, gdy jest mokra. Dlatego też mycie jej w pralce może całkowicie uszkodzić Twój element odzieży. Większość ubrań wykonanych z wiskozy jest oznaczona jako „do czyszczenia na sucho”. Skręcanie i ciągnięcie tkaniny nie jest zalecane, więc może być lepiej wyczyścić go na sucho, chyba że wiesz, jak go prawidłowo umyć.

Możesz spróbować wyprać go ręcznie, ponieważ może to być wystarczająco delikatne, aby oczyścić tkaninę. Jednak nie należy jej nadmiernie wykręcać, nawet jeśli nie używasz pralki. Ponieważ tkanina kurczy się, należy użyć zimnej lub letniej wody i łagodnego detergentu. Po idealnym wypraniu, naciśnij na element odzieży i nie wykręcaj go, aby pozbyć się nadmiaru wody. Jeśli użycie pralki jest koniecznością, to należy wybrać cykl delikatny. Wiskozę należy pozostawić do wyschnięcia na powietrzu.

Jeśli tkanina z wiskozy zostanie poplamiona, należy unikać agresywnego szorowania plamy. Wiskoza łatwo wchłania kolory, więc usuwanie suchych plam będzie trudniejsze. Staraj się radzić sobie z plamami zaraz po ich wystąpieniu i nie szarp tkaniny zbyt mocno, ponieważ osłabi to przędzę i spowoduje uszkodzenie elementu odzieży.

Wiskoza jest trwała i nie ulega uszkodzeniom pod wpływem ciepła. Jednak usuwanie zmarszczek jest nieco trudne, zwłaszcza jeśli powstają one, gdy materiał jest mokry. Aby ją wyprasować, włóż ściereczkę do prasowania między żelazko a tkaninę i użyj ustawienia jedwabiu.

Czy wiskoza to odpowiednia tkanina dla Ciebie?

Jeśli szukasz trwałego i niedrogiego materiału o bogatej kolorystyce, to wiskoza jest zdecydowanie dobrym wyborem. Wytrzymuje ona codzienne użytkowanie, dobrze się układa i jest miękka w dotyku. Należy jednak upewnić się, że dobrze dbasz o swoje wiskozowe ubrania, aby mogły służyć przez długi czas. 

Podziel się artykułem

0

Dodaj swój komentarz