Co zrobić w przypadku drogowej kolizji? Radzimy jak postępować po zdarzeniu…

erawaMagazyn
komentarzy

Końcówka jesieni i początek zimy to czas, w którym dochodzi do zwiększonej liczby drogowych kolizji. Warto pamiętać co należy zrobić w chwili, gdy dojdzie do nieszczęśliwej stłuczki. Mowa tu o sytuacji, kiedy nie ma osób rannych, a stan trzeźwości drugiego uczestnika nie budzi naszych podejrzeń. Jeśli obie strony kolizji wykazują chęć spisania oświadczenia, warto postarać się o szybkie usunięcie aut z miejsca zdarzenia. Jest to ważne w kontekście drożności ruchu w danym miejscu.

Nie można w takich sytuacjach zapominać także o odpowiednim ustawieniu trójkąta ostrzegawczego i włączeniu świateł awaryjnych. Jeżeli musimy poruszać się po ruchliwej jezdni, niezbędna okazuje się także kamizelka odblaskowa. Szczególnie w jesienne wieczory poprawi ona znacznie naszą widoczność, a zatem i bezpieczeństwo.

Jeżeli podstawowe czynności mamy za sobą, warto w porozumieniu z drugim kierowcą sporządzić wspólne oświadczenie. Wzory oświadczeń znajdują się na stronach internetowych ubezpieczycieli np. (kliknij i pobierz odpowiednie oświadczenie)

Jeżeli nie posiadamy gotowego druku pamiętajmy, że oświadczenie musi zawierać kilka niezbędnych informacji – datę, godzinę i miejsce kolizji, dokładne dane uczestników i właścicieli samochodów (jeśli kierujący nie jest właścicielem auta) oraz numery polis ubezpieczeniowych i nazwy ubezpieczycieli. Można też dopisać ewentualnych świadków zdarzenia.

Bardzo przydatna, szczególnie dla ustalenia winnych wypadku i późniejszego procesu likwidacji szkody, jest dokumentacja fotograficzna. Więc jeśli mamy taką możliwość, zróbmy zdjęcia z miejsca zdarzenia.

Podziel się artykułem

0

Dodaj swój komentarz