Czwarta karetka wraca do powiatu rawskiego. Od 1 sierpnia w Rawie Mazowieckiej będzie stacjonowała dodatkowa karetka typu „P”…

erawaPowiat
komentarzy

Do powiatu rawskiego wraca dodatkowa karetka. Po półrocznej walce o przywrócenie wyjazdowej załogi, dyrekcja Szpitala Św. Ducha dopięła swego. Karetka typu „P” (podstawowa) zacznie znów funkcjonować w Rawie Mazowieckiej od 1 sierpnia. Decyzja jest pozytywna, choć nie rozwiązuje problemu na zawsze. Zaktualizowany plan będzie czasowo obowiązywał do końca 2013 roku.

fot. Większa liczba karetek bezpośrednio przekłada się na czas dojazdu ekipy do potrzebującego.

Rawski szpital, podstawowy zespół wyjazdowy stracił wraz z końcem 2012 roku. Finansowe kalkulacje wzięły górę nad potrzebami jakie jednoznacznie zgłaszała medyczna placówka. Po wprowadzeniu zmian, ambulans zaparkował w garażu, a na terenie powiatu rawskiego oraz gminy Głuchów (powiat skierniewicki) łącznie funkcjonowały trzy zespoły: karetka specjalistyczna w Rawie oraz dwie karetki podstawowe w podstacjach Głuchów oraz Biała Rawska.

Dyrektor szpitala Daniel Aptapski bardzo mocno rozpoczął starania o zmianę niekorzystnych decyzji. Nowe rozwiązanie to nie tylko mniejsze pieniądze płynące do szpitala, ale przede wszystkim wydłużony czas dojazdu do pacjenta. W przypadku działalności pogotowia ratunkowego szybkość działania zawsze powinna być jednak priorytetem. Zmiany, jak uważa dyrekcja, odbiły się na bezpieczeństwie w powiecie rawskim.
– To wynika z prostych faktów. Zmniejszenie ilości zespołów to rozłożenie dotychczasowej liczy wyjazdów na trzy. To odbija się na czasie dotarcia do miejsca zdarzenia. Czas powinien odgrywać priorytetowe znaczenie w polityce zarządzania zespołami – podkreśla dyrektor Aptapski.

Posłuchaj wypowiedzi dyrektora: [audio: http://www.erawa.pl/wp-content/audio/dyrektor_aptapski_o_karetce.mp3]

Nowe rozwiązania na pewno są satysfakcjonujące, choć nie uspokajają ostatecznie. W końcu historia lubi się powtarzać i nadal nie jest pewne, czy od nowego roku, po nowych kalkulacjach, Wojewoda nie zmieni rozkładu wyjazdowych ekip. Przywrócona karetka typu „P” będzie stacjonowała w Rawie Mazowieckiej, rozmieszczenie pozostałych ekip nie ulegnie zmianie.

Podziel się artykułem

0

Dodaj swój komentarz