Czy jest szansa na muzyczny klub w Rawie Mazowieckiej? Pytaliśmy o to na mieście…

erawaMiasto
Impreza charytatywna, która odbyła się na hali Tatar w 2007 r.
komentarzy

Czy w Rawie Mazowieckiej potrzebny jest klub muzyczny? To pytanie, przynajmniej dla młodych ludzi, wydaje się pytaniem dość tendencyjnym. Potwierdza to chociażby przeprowadzona na naszym facebookowym profilu ankieta (link), w której pytaliśmy o tę potrzebę. Przytłaczająca większość, ponad 150 osób, jednoznacznie stwierdziła, że muzyczny klub w mieście jest niezbędny. Czy faktycznie jednak jest na to szansa? O tym w poniższym artykule.

W Rawie Mazowieckiej od kilku lat nie ma miejsca, gdzie pod dachem można by organizować zamknięte imprezy. Jest Miejski Dom Kultury, który po ostatnim remoncie przestał być pod tym względem funkcjonalny. Starsza część czytelników doskonale pamięta czasy, gdy do tanecznych celów służył hol. Dziś, jak mówi dyrektor MDK Grzegorz Klimczak, organizacja podobnych imprez na tej przestrzeni jest nie możliwa.
Hol nie spełnia odpowiednich warunków, żeby móc taką imprezę zorganizować. Przed remontem był większy, nie miał szklanych barierek i windy, teraz nie jest tam na tyle bezpiecznie, by móc urządzać koncerty – podsumowuje dyrektor kulturalnej jednostki, jednocześnie zapewniając, że klub muzyczny faktycznie jest w Rawie potrzebny.

W kryzysie nie potańczysz.

O potrzebie stworzenia takiego miejsca myślało już kilka osób. Niestety odwaga inwestorów, co nikogo nie dziwi, nie jest zbyt duża. W czasach kryzysu nie trudno o nietrafiony biznes, który może wpędzić w finansowe tarapaty.
Takie miejsce jest potrzebne – mówi Piotr Piotrowski z lokalu „Klimaty” – sam myślałem o podobnym rozwiązaniu, ale jak na razie na myśleniu się kończy. Jest to duża, finansowa inwestycja – dodaje właściciel restauracji. W tym miejscu odbywają się popularne imprezy, jednak wielkość lokalu uniemożliwia większe kulturalne przedsięwzięcia.

Światełko w tunelu, czyli szansa na klub.

O możliwość wsparcia takiej inicjatywy pytaliśmy w rawskim ratuszu. W końcu to włodarzom miasta najbardziej powinno zależeć na zaspokojeniu kulturalnych potrzeb mieszkańców. Jak mówi wiceburmistrz Rawy, Wojciech Skoczek, miasto nie może dofinansowywać prywatnych przedsięwzięć.
Gdyby jednak pojawił się ktoś z pomysłem na otworzenie muzycznego klubu, to uważam, że warto mu pomóc – dodaje burmistrz, jednocześnie pokazując potencjalną możliwość pomocy w pozyskaniu pomieszczenia na taką inwestycje. Pada także pierwszy pomysł, okolice ulicy Zwolińskiego. Tam podczas rewitalizacji osiedla wygospodarowano kilka starych kotłowni, które potencjalnie można przerobić na taki lokal.

Kulturalna kooperacja?

Jest także inne rozwiązanie, które przynajmniej teoretycznie pozwoliłoby zaspokoić tego typu kulturalne potrzeby. Mogłaby być nim współpraca między dwoma miejskim jednostkami: Miejskim Domem Kultury oraz Ośrodkiem Sportu i Rekreacji. Z wyniku tej kooperacji mogłoby powstać kilka eventów pod dachem, na Hali Sportowej Tatar. Jedna impreza taneczna już w tym miejscu się odbyła w 2007 roku:

Previous Image
Next Image

info heading

info content


Galeria:Impreza z Pompą – charytatywna dyskoteka w klimatach Reggae (2007 r.)  

Dyrektor Ośrodka Sportu i Rekreacji w Rawie Mazowieckiej Tadeusz Kotusiński jest otwarty na takie propozycje i podkreśla, że halę, również teraz, można wynająć na potrzeby tego typu muzycznych wydarzeń. Dyrektor dodaje jednak, że OSiR na swoje barki, nie weźmie całej organizacji.

To dla nas byłyby za duże koszta – mówi dyrektor – wszelkie imprezy mają wymiar masowych i muszą być specjalnie zabezpieczane. Dlatego w Rawie nie ma dyskoteki, nikt nie chce ponosić odpowiedzialności za bezpieczeństwo ludzi, którzy w dzisiejszych czasach, jak tylko coś się zdarzy, żądają odszkodowania – dodaje.

Te słowa w zasadzie najlepiej puentują całą sytuację. Gdy szczegółowo przyjrzymy się problemowi, okazuje się, że w Rawie Mazowieckiej bardziej brakuje chęci niż możliwości. To sprawia, że poza letnim sezonem plenerowych imprez, nie można liczyć na mniej kameralne wydarzenia…. Zapraszamy do dyskusji na ten temat.

Podziel się artykułem

0

Dodaj swój komentarz