Czy wiecie jak leczyć się za granicą? Podpowiadamy co warto wiedzieć podczas ferii

erawaMagazyn
fot. sxc.hu
komentarzy

Wypadek podczas zimowego wypoczynku może zdarzyć się każdemu. Jeżeli planujecie wypoczynek za granicą pamiętajcie o EKUZ.

Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego umożliwia nam uzyskanie pomocy lekarskiej poza miejscem zamieszkania. Dostępna jest dla osób, które przebywają tymczasowo w innym państwie członkowskim UE/EFTA.

Co ważne! Karta EKUZ jest bezpłatna. Wniosek o jej wydanie należy wysłać na adres e-mailowy: [email protected] lub pocztą. Wówczas zostanie ona wystawiona w ciągu trzech dni od daty wpływu korespondencji. Po tym czasie pracownik NFZ skontaktuje się z wnioskodawcą w celu ustalenia daty odbioru karty. Specjalną kartę można wyrobić również w oddziale NFZ w Skierniewicach, gdzie wydawana jest ona ,,od ręki”. 

fot. Wzór karty EKUZ

Bez EKUZ leczenie za granica może być kosztowne. Oto przykłady z ostatnich tygodni: 250 EUR kosztowało leczenie w Holandii (pogotowie ratunkowe – silny ból w klatce piersiowej, problemy z oddychaniem), prawie 100 euro zapłacił pacjent w Holandii za konsultację lekarską z powodu silnego bólu brzucha, w Czechach 15 000 koron za przyjazd karetki i niezbędną pomoc medyczną po utracie przytomności.

W ubiegłym roku wydano ponad 189 tysięcy kart EKUZ. Pamiętajcie, że wybierając się nawet na weekendowy wypoczynek, warto pomyśleć o swoim zdrowiu.

Szczegółowe informacje na stronie: www.nfz.gov.pl.

Luiza Wieczorek

Podziel się artykułem

0

Dodaj swój komentarz