Deklaracja podatkowa – do kiedy PIT?

erawaMagazyn
      Artykuł sponsorowany
komentarzy

Co roku każdy polski obywatel staje przed wyzwaniem, jakim jest zeznanie roczne. To podstawowy obowiązek, który dotyczy każdej osoby rozliczającej się z tytułu otrzymywania korzyści majątkowych. Te mogą wynikać z tytułu podpisania umowy o pracę, umowy zlecenie, umowy o dzieło lub pobierania świadczeń emerytalnych, lub innych świadczeń finansowych. Z pewnością niejeden podatnik zadaje sobie pytanie, jak i kiedy rozliczyć PITy 2023. Na pytanie, jak wykonać rozliczenie podatku za 2022 rok oraz co musisz wiedzieć o dostępnych metodach rozliczania, postaramy się odpowiedzieć poniżej. 

Rozliczenie podatkowe 2022 – rozliczenie PIT w 2023 roku 

Rozliczenie podatku dochodowego to absolutna konieczność, o którą powinien zadbać każdy obywatel wykonujący świadczenia na rzecz pracodawcy lub pobierający jakiekolwiek korzyści majątkowe w poprzednim roku rozliczeniowym. Z pewnością prawidłowe uzupełnienie formularza nie zawsze okazuje się najłatwiejszym zadaniem. Należy pamiętać, że chcąc złożyć zeznanie podatkowe, należy wziąć pod uwagę wiele aspektów. Istotne będzie podanie wszystkich źródeł dochodu. Oznacza to, że jeśli podatnik wykonuje lub wykonywał w ciągu roku podlegającemu opodatkowaniu więcej niż jedno świadczenie, musi rozliczyć się ze wszystkich. Co więcej, w przypadku uzyskania dodatkowych korzyści majątkowych, darowizn itp. również należy to umieścić w stosownym formularzu. Dokładniejsze informacje na temat istotnych wpisów do PITu 2022 znajdziesz na podatki.gov.pl.

ePIT gov pl to miejsce, gdzie uzyskasz wszystkie szczegółowe informacje na temat tegorocznego rozliczenia, możliwości odliczeń od podatku i uzyskania stosownego zwrotu. Zastanawiasz się, czy łapiesz się na jakiś podpunkt? Warto to sprawdzić odpowiednio wcześniej, aby w chwili składania dokumentu mieć pewność co do jego poprawności i sposobności uzyskania odpowiednich należności finansowych. 

e-PITy 2023 – co możesz odliczyć od podatku?

Oczywiście podczas dokonywania rocznego rozliczenia podatkowego z powodzeniem możesz pewne koszty odliczyć od twoich dochodów. Co to dokładnie oznacza? Przede wszystkim to, że na wskazane konto bankowe otrzymasz zwrot środków finansowych w określonej kwocie. Ta zobaczysz po dokonaniu obliczeń w formularzu. Chyba najpopularniejszym odliczeniem, które wykorzystują polscy obywatele, jest zwrot podatku ze względu na utrzymywanie dziecka. To oblicza się na podstawie daty urodzenia. Najłatwiej przyjąć, że zwrot wynosi dokładnie 92,67 zł na każdy miesiąc życia dziecka oczywiście, biorąc pod uwagę 12 miesięcy okresu rozliczeniowego. 

Dodatkowymi kwotami, z tytułu których można ubiegać się o zwrot, jest np. jednorazowe podłączenie lokalu do złącza internetowego, wręczenie darowizny i wiele innych. Zapoznaj się ze szczegółami na PIT gov.pl

Rozliczenie PIT 2023 – do kiedy

W twojej głowie pojawia się pytanie — do kiedy PIT? Nic w tym dziwnego, wielu podatników zastanawia się, w jakim terminie mogą złożyć roczne zeznanie podatkowe. Zanim przejdziemy do terminu finalizacji składania PITów istotne jest, od kiedy możesz zacząć się rozliczać. W przypadku wyboru tradycyjnej drogi i złożenia zeznania bezpośrednio we wskazanym Urzędzie Skarbowym, co wiąże się z samodzielnym uzupełnieniem poszczególnych pól formularzy, PITy 2022 można składać praktycznie od początku roku. Sprawa wygląda nieco inaczej, w przypadku, gdy chcesz skorzystać z elektronicznego rozliczenia proponowanego przez e-urząd skarbowy (mf gov). Tutaj czas rozpoczęcia datuje się na 15 lutego 2023. Dlaczego dopiero wtedy? Ponieważ to okres, kiedy system zaciągnie twoje wszelkie dane dotyczące uzyskanych gratyfikacji, co pozwoli ci na rozliczenie się w sposób automatyczny, jedynie podając swój numer identyfikacyjny pesel. 

Co w takim razie z terminem zakończenia składania deklaracji gov PIT? Tutaj termin jasno określa, że ostatnim dniem możliwości wysłania deklaracji jest 2 maja 2023. Po tym terminie nie będzie możliwości rozliczenia. Pamiętaj, że ministerstwo finansów PIT określa jako obowiązek prawny każdego obywatela uzyskującego jakiekolwiek dochody, dlatego nie masz możliwości pominięcia tej czynności.  

Co warto wiedzieć o deklaracji PIT — jak ją złożyć? 

 Jedna z opcji, na którą możesz się zdecydować, jest rozliczenie PIT złożony przy pomocy programu online. Ten przy pomocy specjalnego systemu (proponowanego przez ministerstwo gov PIT) samodzielnie zaciąga wszelkie niezbędne informacje na temat twojego zatrudnienia i odliczeń (np. informacje o dziecku). Decydując się na szybkie rozliczenie, możesz to zrobić w zaledwie kilka minut, nie wychodząc z domu. Dostępne formularze zostały przygotowane dla każdej grupy docelowej. To ogromne udogodnienie, które z pewnością zaoszczędzi twój czas i nerwy. Wykorzystaj tę opcję i sprawdź, że samodzielne składanie rocznego zeznania podatkowego nie musi być takie trudne. 

Podziel się artykułem

0

Dodaj swój komentarz