[AKTUALIZACJA] Dla Ciebie to 5 minut, dla kogoś całe życie. W sobotę i niedzielę w Rawie Mazowieckiej odbędzie się akcja rejestracji potencjalnych dawców szpiku…

erawaMagazyn
komentarzy

Dziś i jutro mieszkańcy Rawy Mazowieckiej i najbliższej okolicy będą mogli skorzystać z akcji rejestracyjnej potencjalnych dawców szpiku. Akcję organizują wolontariusze współpracujący z Fundacją DKMS Polska. Termin rejestracji został zmieniony, ale za to będzie ona prowadzona przez dwa dni na ternie marketu Netto przy ulicy Białej 2, w godzinach od 12:00 do 19:00.

Jak mówią statystyki, w Polsce co godzinę ktoś dowiaduje się, że ma białaczkę. Na tę chorobę chorują małe dzieci, młodzież oraz dorośli. Dla wielu z nich jedyną szansą na wyzdrowienie jest przeszczepienie komórek macierzystych z krwi lub szpiku od dawcy niespokrewnionego. Tych niestety jest nadal zbyt mało. Aktualnie w kraju zarejestrowanych jest ponad pół miliona potencjalnych dawców, z czego ponad 450 tysięcy właśnie w bazie Fundacji DKMS.

Do tego grona teraz w łatwy sposób będą mogli dołączyć mieszkańcy Rawy Mazowieckiej i okolicy. Dziś (12.04) oraz w niedzielę (13.04) rejestracja potencjalnych dawców odbędzie się w markecie Netto. Polega ona na wypełnieniu niezbędnych dokumentów oraz pobraniu wymazu z wewnętrznej strony jamy ustnej. To wystarczy, by stworzyć kompleksowy profil późniejszego dawcy.
– Ponieważ zarejestrowanie się w bazie potencjalnych dawców może mieć fundamentalny skutek dla życia chorego na białaczkę, trzeba ją podejmować świadomie i po głębszym namyśle – powiedział Kierownik Ośrodka Dawców Szpiku Fundacji DKMS Polska, hematolog Tigran Torosian.

Kto może zostać dawcą i jak wygląda późniejsze potencjalne pobranie szpiku? Między innymi te informacje można w łatwy sposób odszukać na stronach fundacji, gdzie padają odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania – www.dkms.pl.

Podziel się artykułem

0

Dodaj swój komentarz