Dla kogo kredyt na 2%? Sprawdźcie szczegóły nowego programu

erawaMagazyn
      Artykuł sponsorowany
komentarzy

Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami, od 3 lipca bieżącego roku można już korzystać z „Programu Bezpieczny Kredyt 2%”. Środki można przeznaczyć na budowę domu, kupno działki lub mieszkania. Na ten moment w programie uczestniczą 3 banki, ale mówi się o wejściu kolejnych. 

Nowy program wzbudza duże zainteresowanie wśród osób, które aktualnie interesują się nabyciem nieruchomości. Jednak wszystko co nowe, niesie ze sobą obawy i wątpliwości. Dlatego też o Programie Bezpieczny Kredyt 2% rozmawiamy z Szymonem Leszczukiem, ekspertem kredytowym z ESEL FINANCE, dla którego żadne sprawy nie są straszne. 

eRawa.pl Zapytam najprościej jak się da. Dla kogo jest ten kredyt?

Szymon Leszczuk Z Programu Bezpieczny Kredyt 2% może skorzystać małżeństwo, singiel oraz para w związku nieformalnymnz przynajmniej jednym wspólnym dzieckiem. Wystarczy, że będzie to przynajmniej jeden kredytobiorca, który nie ukończył 45 lat. Istotne jest to, że kredytobiorca nie może posiadać i w ostatnich 36 miesiącach nie posiadał kredytu hipotecznego zaciągniętego na zakup mieszkania, domu, spółdzielczego prawa czy budowę domu. Przeszkodą nie jest jedynie kredyt na zakup działki budowlanej.
No i bardzo ważne, osoba ubiegająca się o kredyt nigdy wcześniej nie posiadała mieszkania ani domu.

eRawa.pl A na co dokładnie można przeznaczyć pozyskane środki?

Szymon Leszczuk Pieniądze z preferencyjnego kredytu można wydać na budowę domu jednorodzinnego, w tym jego wykończenie, oraz nabycie prawa własności nieruchomości gruntowej lub jej części, w celu budowy na niej tego domu. Ale to nie wszystko. Za te środki można nabyć prawa własności lokalu mieszkalnego, albo domu jednorodzinnego, wydać na realizację inwestycji mieszkaniowej kooperatywy mieszkaniowej przez członka tej kooperatywy, a także nabyć spółdzielcze prawa dotyczące lokalu mieszkalnego, albo domu jednorodzinnego.

eRawa.pl To teraz do sedna, czyli samych finansów. Jaka jest maksymalna kwota tego kredytu i wkładu własnego?

Szymon Leszczuk To 500 tys zł – dla 1 osoby w gospodarstwie domowym, a 600 tys zł – dla małżeństwa lub rodziców z co najmniej 1 dzieckiem. Jeśli klient korzysta tylko z BK2% to wkład własny nie może być wyższy niż 200 tys zł. 
Jest jednak pewien wyjątek. Dotycz on tylko sytuacji, gdy klient ma mniej niż 20% wkładu. Wtedy część kredytu jest objęta gwarancją z RKM i suma tej gwarancji i wkładu klienta nie może być wyższa niż 20% i nie wyższa niż 200 000 zł.

eRaw.pl Na jaki czas trzeba zaciągnąć pożyczkę?

Szymon Leszczuk 15 lat – to minimalny okres kredytowania. Warto podkreślić, że w tym przypadku oprocentowanie jest stałe, a dopłaty do kredytu udzielane są przez pierwsze 10 lat. W okresie spłacania kredytu obowiązują raty malejące. 

eRawa.pl Wiadomo jednak, że w życiu różnie bywa. W jakich sytuacjach może być przerwane wypłacanie dopłat?

Szymon Leszczuk Ten aspekt został potraktowany dość rygorystycznie. Będzie to miało miejsce gdy:
– w okresie 24 miesięcy od zgłoszenia zakończenia budowy domu czy nabycia mieszkania, kredytobiorca nie rozpoczął w tym lokalu, albo tym domu prowadzenia gospodarstwa domowego
– w okresie otrzymywania dopłat nieruchomość zostanie sprzedana (z wyjątkiem zbycia na rzecz drugiego z kredytobiorców);
– w okresie otrzymywania dopłat nieruchomość zostanie wynajęta lub użyczona
– w okresie otrzymywania dopłat zmieniony zostanie sposób użytkowania nieruchomości lub jej części, w sposób, który uniemożliwia zaspokajanie potrzeb mieszkaniowych
– jeśli w okresie otrzymywania dopłat kredytobiorca nabył prawo własności innego lokalu mieszkalnego, albo domu jednorodzinnego, albo nabył spółdzielcze prawo dotyczące innego lokalu mieszkalnego albo domu jednorodzinnego
– w okresie otrzymywania dopłat kredytobiorca trwale zaprzestał prowadzenia gospodarstwa domowego w lokalu mieszkalnym albo domu jednorodzinnym
– w okresie otrzymywania dopłat w stosunku do kredytobiorcy ogłoszono upadłość
– w okresie otrzymywania dopłat stroną umowy bezpiecznego kredytu 2% przestał być kredytobiorca, który w dniu udzielania tego kredytu jako jedyny spełniał warunek < 45 lat;
– w okresie otrzymywania dopłat dokonano przedterminowej spłaty części bezpiecznego kredytu 2%, chyba że spłaty takiej dokonano po upływie 3 lat od dnia udzielenia tego kredytu, a spłata ta dotyczyła części objętej gwarancją, lub łącznie z wniesionym wkładem własnym kredytobiorcy nie przekroczyła kwoty 200 000 zł
– w okresie otrzymywania dopłat zmieniono oprocentowanie ze stałego na zmienne
– w okresie otrzymywania dopłat pozwoli się zamieszkać w mieszkaniu/domu osobie, która jest drugim rodzicem wspólnego dziecka, a która posiadała już mieszkanie lub dom. To samo wykluczenie dotyczy osoby, która nie jest rodzicem, ale w ostatnich 12 miesiącach była członkiem gospodarstwa domowego kredytobiorcy.

Chcąc skorzystać z Programu Bezpieczny Kredyt 2% warto dokładnie przyjrzeć się warunkom jakie należy spełnić również po jego przyznaniu, tak aby wypłata dopłat nie została przerwana lub nie trzeba było zwracać wypłaconych środków. Zmniejszyć to ryzyko z pewnością pomoże skorzystanie z pomocy eksperta kredytowego. Dlatego warto udać się do ESEL FINANCE, gdzie o tym kredycie dowiecie się wszystkiego. 
Biuro ESEL FINANCE znajdziecie w Rawie Mazowieckiej, przy ulicy Krakowskiej 7 oraz na Facebook’u. Na spotkanie z Szymonem Leszczukiem możecie umówić się dzwoniąc pod numer telefonu: 508 288 927. Wszelkie spotkania i konsultacje są dla klientów całkowicie BEZPŁATNE.

Oprócz tego we wspomnianym biurze możecie skorzystać z usług pośrednika nieruchomości, który pomoże znaleźć Wasze miejsce na ziemi. Biuro zajmuje się sprzedażą, kupnem i wynajmem nieruchomości. W swojej bazie posiada wiele nieruchomości, a także wielu klientów poszukujących nieruchomości. W łatwy sposób może powiązać stronę kupującą ze sprzedającą.

Zachęcamy do obserwowania mediów społecznościowych ESEL FINANCE:
www.facebook.com/eselfinance
www.facebook.com/eselkatarzynaleszczuk
www.eselnieruchomosci.otodom.pl

Previous Image
Next Image

info heading

info content


Podziel się artykułem

0

Dodaj swój komentarz