Dlaczego Łódź jest cool? Sprawdź, zanim zamieszkasz!

erawaMagazyn
      Artykuł sponsorowany
komentarzy

Prawdopodobnie gdyby w Familiadzie pojawiło się pytanie o najchętniej zamieszkiwane polskie miasta, Łódź znalazłaby się na samym dole listy odpowiedzi lub w ogóle nie zostałaby na niej uwzględniona! Cóż, nie zgadzamy się z tym i poniżej przedstawiamy argumenty!

Jak powstała Łódź?

Być może niewielka popularność Łodzi wynika z bardzo prostego faktu – to miasto, które może zainteresować jedynie turystów pragnących zobaczyć stare obiekty przemysłowe. Chociaż miasto uzyskało prawa miejskie już w 1423 roku (czyli 600 lat temu!), to aż do 1820, czyli początku rozbudowy przemysłowej, było raczej rolniczą mieściną, która liczyła sobie… około 800 mieszkańców. Dziś nazwalibyśmy ją małą wsią!

Co ciekawe, do Łodzi zostały dołączone (w 1915 roku) Bałuty, które wówczas, ze względu na intensywny rozwój miasta, ale nieadekwatny rozwój urbanistyczny, były największą europejską wsią. Liczyły sobie, bagatela, 100 000 mieszkańców. Tak, sto tysięcy!

Największy rozwój miasta nastąpił tuż po wojnie, w 1945 roku, gdy zdecydowano o jej przekształceniu w duży ośrodek przemysłowy (włókienniczy i przędzalniczy). To właśnie wtedy rozpoczęto administracyjne przyłączanie do Łodzi okolicznych wsi (dziś dzielnic miasta). Trudno więc mówić o rozbudowanej historii czy średniowiecznej zabudowie, które są chętnie oglądane w Krakowie, Poznaniu, Gdańsku czy Wrocławiu. Wcale nie czyni to jednak Łodzi tą gorszą!

Zielono, zieloniej, najzieloniej

Mieszkanie w dużych miastach niemal zawsze wiąże się z problemem dostępu do terenów zielonych. Jest to szczególnie odczuwane na nowszych osiedlach, które często nazywa się betonowymi dżunglami albo nawet „krakowskim Hong Kongiem” (w przypadku grodu Kraka, który zresztą słynie ze zwartej, ciasnej zabudowy).

Chociaż Łódź nie jest miastem z największym udziałem terenów zielonych w swoich granicach – to „zaledwie” 51% (rekordzista to Zielona Góra z 68%, ale w tym przypadku warto pamiętać, że kilka lat temu dosłownie wchłonęła okoliczne wsie i powiększyła swój obszar blisko pięciokrotnie). Zaraz za Wrocławiem jest to jednak drugie tak duże polskie miasto, które ma najmniej zwartą strukturę zieleni – to 0,34 (Wrocław 0,39). Im większy ten wskaźnik, tym większe pofragmentowanie terenów zielonych, co oznacza ich lepszą dostępność dla mieszkańców w różnych częściach miasta.

To zresztą widać! Zajrzyj na ogłoszenia na stronie  https://gethome.pl/mieszkania/na-sprzedaz/lodz/t/kawalerki/ i przekonaj się, że naprawdę wiele lokali jest położonych w przyjemnych dla oka okolicach.

Wysokie pensje i liczne miejsca pracy

We wrześniu 2023 roku średnie wynagrodzenie w województwie łódzkim wg GUS wyniosło 6936,97 zł brutto, co jest wynikiem zauważalnie wyższym niż średnia krajowa (6676,3 zł brutto). Trend jest zwyżkowy, co oznacza, że wraz z upływem czasu wynagrodzenia będą rosły. 

Większych problemów nie będzie również ze znalezieniem pracy. W województwie oficjalna stopa bezrobocia to 5,6% (średnia krajowa – 5,2%), ale warto wiedzieć, że jest to wskaźnik wyraźnie zawyżany przez kilka powiatów (aż 5 powiatów odnotowało bezrobocie wyższe niż 8%). W samej Łodzi wskaźnik jest wyraźnie niższy, bo wynosi tylko 4,5%, co oznacza, że nie ma tu problemu ze znalezieniem pracy.

Warto mieć też na uwadze, że bliskość Warszawy jest wykorzystywana przez wielu mieszkańców Łodzi, którzy mieszkają tutaj, a pracują w stolicy (w tym wypadku warto postawić jednak na pociąg, który do Warszawy dotrze niemal dwa razy szybciej niż samochód). 

Świetna komunikacja miejska i zewnętrzna

Łódź tramwajami stoi, choć i autobusów tu nie brakuje! Bardzo dobrze rozbudowane linie tramwajowe (w ostatnich latach przeszły gruntowne remonty, co przekłada się na szybsze podróżowanie przez miasto) umożliwiają szybkie i bezproblemowe dotarcie do większości ważnych punktów w mieście: czy to zakładów pracy, czy uczelni. To oznacza, że znalezienie dobrze zlokalizowanego mieszkania na stronie https://gethome.pl/mieszkania/na-sprzedaz/lodz/t/kawalerki/ staje się łatwiejszy, gdy wiesz, że dojazd nie okaże się godzinną mordęgą.

Warto też pamiętać, że Łódź jest bardzo dobrze skomunikowana z innymi miastami. W pobliżu przebiegają autostrady A1 i A2, a do dyspozycji podróżnych są trzy dworce (Łódź Fabryczna, Łódź Kaliska, Łódź Widzew), z których odjeżdżają pociągi we właściwie każdym kierunku). Do większości dużych polskich miast dostaniesz się w ciągu najwyżej 4 godzin, nawet do odległego Gdańska!

Liczne atrakcje

Zoo, aquapark, ogród botaniczny, centra handlowe, kina, sklepy i wiele innych – z pewnością nie można powiedzieć, że Łódź pozwala się nudzić! A jeśli to, co znajdziesz, nie jest dla ciebie, pamiętaj o bliskości innych miast. 

Niższe koszty życia

Ile według portalu https://gethome.pl/ zapłacisz za wynajem (dane za listopad 2023) mieszkania w Łodzi? Oto średnie ceny:

  • kawalerka: 1386 zł,
  • mieszkanie 2-pokojowe: 2132 zł,
  • mieszkanie 3-pokojowe: 2674 zł,
  • mieszkanie 4-pokojowe: 3813 zł.

Podobne oferty w Warszawie czy Krakowie są dwa razy droższe! Nie inaczej ma się sprawa z mieszkaniami na sprzedaż; średnia cena za m2 na rynku wtórnym to zaledwie 5686 zł, na pierwotnym: 8693 zł. W dzisiejszej sytuacji to niezwykle atrakcyjne stawki w czwartym co do wielkości polskich miast!

Podziel się artykułem

0

Dodaj swój komentarz