Duchowni aktywni w Internecie. Rawskie parafie używają kolejnych wirtualnych kanałów kontaktu z wiernymi…

erawaMagazyn
komentarzy

„Niepokalana” – Parafialna Telewizja z Rawy Mazowieckiej. To nowa inicjatywa księży z kościoła Najświętszej Marii Panny w Rawie Mazowieckiej. Duchowni postanowili o swojej codziennej aktywności informować wiernych za pomocą systematycznych materiałów wideo, umieszczanych na kanale w serwisie Youtube (link). Jak się okazuje, w Rawie Mazowieckiej internetowa aktywność wśród duchownych nie jest niczym nowym. Pozostałe dwie parafie, on-line radzą sobie równie dobrze…

Rawscy internauci o parafii Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Marii Panny faktycznie słyszą sporo. Wiele w tym zasługi proboszcza Bogumiła Karpa, który od lat związany jest z mediami. Duchowny na swojej drodze ma między innymi dyrektorowanie regionalnemu Radiu Victoria. Nic więc dziwnego, że w Rawie Mazowieckiej również stara się korzystać z mediów, tym razem w dużej mierze, tych wirtualnych. Parafia posiada chociażby aktywnie prowadzony profil w serwisie Facebook, na którym zgromadzono już ponad 600 subskrybentów (link). Nowością jest natomiast internetowy vlog, a więc program wideo systematycznie dodawany do serwisu Youtube.
– Myślę, że nasza parafia to jedyna parafia w diecezji, która ma taką telewizję internetową. Działalność parafii nie może ograniczać się tylko do ambony. Mi również zależy, by w tej przestrzeni wirtualnej było o nas słychać – tłumacz ksiądz proboszcz Bogumił Karp.

Jakość materiałów jest przyzwoita, choć księża mogliby popracować nad dźwiękiem i przede wszystkim zrezygnować z lektora nagrywanego syntezatorem mowy. Głos któregoś z księży będzie na pewno bardziej odpowiedni, na co uwagę zwracają również internauci. Poszczególne filmy, jak na tak specyficzną tematykę, cieszą się dość sporym zainteresowaniem. Łącznie internauci wyświetlili je już ponad 800 razy. Od popularności kanału księża uzależniają jego przyszłość.
– Jest to coś nowego, innego, gdzie można zobaczyć i posłuchać naszych parafialnych wiadomości. Wszystkie pomysły i realizacje muszą jednak wynikać z odbioru. Nie robimy tego dla siebie, tylko dla naszej społeczności. Chcemy dotrzeć w inny sposób i pokazać inną wartość nowych mediów – podsumowuje ksiądz Piotr Nowak, bezpośrednio odpowiedzialny za produkcję materiałów wideo.

Inne lokalne parafie również w przestrzeni internetowej nie próżnują. Warto wspomnieć chociażby o stronie prowadzonej przez Ojców Pasjonistów (www.pasjonista.pl), gdzie nie brakuje obszernych galerii zdjęć obrazujących życie lokalnego kościoła, czy stronie parafii Jezusa Chrystusa Króla Wszechświata (www.chrystuskrol.rawa-maz.pl). Na tej witrynie dostępny jest chociażby przekaz wideo, nadawany na żywo (!) z kaplicy usytuowanej na osiedlu Zamkowa Wola.

 

 

 

Podziel się artykułem

0

Dodaj swój komentarz