Dziesięcioro rodziców uchyla się od obowiązkowego szczepienia swoich pociech w powiecie rawskim. Takie dane przedstawia Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiolgoiczna w Rawie Mazowieckiej. Ubiegłoroczne statystyki ujawniły również pierwsze przypadki odmowy podania szczepionki na oddziale noworodkowym w rawskim szpitalu.
Rawski sanepid na bieżąco kontroluje wszystkie punkty medyczne, w których wykonywane są szczepienia dzieci z powiatu. Sporządzane w związku z tym statystyki zaczynają niepokoić pracowników stacji. W ubiegłym roku odnotowano 4 odmowy zaszczepienia nowo narodzonych dzieci. To pierwsze takie zdarzenia w powiecie rawskim. Również nie wszyscy rodzice starszych dzieci zgadzają się na kontynuację podstawowych, obowiązkowych szczepień. Obecnie odnotowano 10 podobnych przypadków.
– Z grupy dzieci, których rodzice, opiekunowie nie wyrażają zgody na szczepienie, aż cztery przypadki należą do ruchu antyszczepionkowego. Widać to po pismach, które przedkładają nam jako uzasadnienie swojej decyzji – informuje Maria Góraj z Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Rawie Mazowieckiej.
Rodzice, którzy uchylają się od obowiązku są upominani oficjalnym pismem i nakłaniani do stawienia się z dzieckiem na szczepienie. Cała procedura trwa zazwyczaj kilka miesięcy. W sytuacji definitywnej odmowy konkretne przypadki kierowane są do wojewody.
– Często nie jesteśmy w stanie przekonać żadnymi argumentami, wtedy musimy przekazać taki trudny przypadek do wojewody łódzkiego. W czerwcu wysłaliśmy dwa tytuły wykonawcze – dodaje Maria Góraj.
Wojewoda łódzki rodziców może ponownie wezwać do stawienia się z dzieckiem na szczepienie oraz finalnie nałożyć karę w wysokości do 1500 zł. Tego typu rozwiązanie wynika z ustawy o chorobach zakaźnych i Kodeksu Wykroczeń. Poddanie dziecka szczepieniom w Polsce jest obowiązkiem prawnym i zwolnić z niego mogą jedynie przeciwwskazania lekarskie.