Ekologiczne kosmetyki i wegańska pasta do zębów – co to takiego?

erawaMagazyn
      Artykuł sponsorowany
komentarzy

Przez ostatnie lata można zauważyć wzrost świadomości konsumenckiej. Bardzo wiele osób, przed zakupem konkretnego produktu, dokładnie sprawdza jego skład, szukając jak największej liczby naturalnych, a jednocześnie jak najmniejszej liczby sztucznych dodatków. Czym właściwie są tzw. ekokosmetyki? W jaki sposób różnią się od biokosmetyków? Co zaliczamy do grupy kosmetyków wegańskich? Na czym polega fenomen wegańskiej pasty do zębów?

Wyróżniamy następujące rodzaje kosmetyków: naturalne, organiczne oraz ekologiczne. Choć na pierwszy rzut oka te nazwy nie różnią się od siebie znacząco, to wcale nie oznaczają tych samych właściwości produktów. Pierwsza, najszersza grupa, obejmuje kosmetyki, w których pojawiają się dodatki pochodzenia roślinnego, mineralnego, morskiego lub zwierzęcego. W ich składzie powinny znajdować się produkty, które stworzono dzięki metodom fizycznym – destylacji, tłoczeniu, suszeniu czy filtracji. Takie kosmetyki nie powinny zawierać związków syntetycznych.

Drugi rodzaj to kosmetyki organiczne. Co to oznacza? Muszą bazować wyłącznie na naturalnych składnikach, a producent musi udowodnić, że pochodzą one z upraw organicznych oznaczonych certyfikatem. W takich produktach na próżno szukać sztucznych substancji konserwujących, barwników, aromatów, parabenów, emulgatorów czy silikonów.
Kosmetyki ekologiczne, czyli ekokosmetyki, powinny zawierać składniki pochodzące z certyfikowanych upraw ekologicznych. Wykluczone jest użycie substancji modyfikowanych genetycznie, sztucznych barwników, aromatów i konserwantów. Takie produkty nie mogą być również testowane na zwierzętach.

Ekokosmetyki a biokosmetyki
Czym różnią się ekokosmetyki od biokosmetyków? Obie grupy produktów muszą być wolne od syntetycznych aromatów i barwników, genetycznie modyfikowanych surowców, a ich produkcja nie może być naznaczona cierpieniem zwierząt. Kosmetyki w wersji bio muszą zawierać 50% składników pochodzących z certyfikowanych upraw ekologicznych, podczas gdy kosmetyki eko – aż 95% takich składników. Oznacza to, że przy tworzeniu kosmetyków z drugiej grupy producenci zmagają się z większą liczbą restrykcji.

Czym są wegańskie kosmetyki?
Zacznijmy od wyjaśnienia, czym jest weganizm. To nie tylko dieta, ale również sposób na życie. Weganie nie jedzą mięsa ani żadnych innych produktów odzwierzęcych, np. mlecznych. Wegańskie kosmetyki zatem nie zawierają w sobie tego typu składników. Nie muszą być wyprodukowane wyłącznie z naturalnych półproduktów ani być całkowicie wolne od chemii, jednak nie powinny zawierać: wosku pszczelego, miodu, jedwabiu, keratyny, elastyny, kolagenu, cholesterolu, kwasu stearynowego, laktoferyny, chitosanu, colostrum, mleka, jogurtu czy śluzu ślimaka. Do kosmetyków pochodzenia wegańskiego możemy zaliczyć niektóre szampony, mydła, balsamy do ciała, kremy do twarzy, maseczki z peelingiem, tusze do rzęs czy pasty do zębów.

Czym jest wegańska pasta do zębów?
Weganizm staje się coraz popularniejszy na całym świecie. Ludzie nie tylko decydują się na zmianę diety, eliminując z niej mięso i nabiał, ale także zwracają uwagę na etykiety produktów przemysłowych, aby nie znalazły się na nich składniki pochodzenia zwierzęcego. Wśród tego typu wegańskich propozycji możemy znaleźć również pasty do zębów: wybielające, do zębów wrażliwych oraz dla dzieci. Te pierwsze swoją skuteczność zawdzięczają takim składnikom jak: sól morska, ekstrakty ziołowe, ksylitol, drobna krzemionka, drobinki celulozy z bambusa oraz enzymy naturalne. Tego typu produkty są bardzo bezpieczne dla szkliwa, więc można używać je bez żadnych obaw. Opisy popularnych past tego typu znajdziesz na stronie szczoteczka-elektryczna.edu.pl/ranking-past-naturalnych.

Innymi pastami wegańskimi są smakowe pasty dla dzieci, które pomagają czyścić jamę ustną w sposób delikatny, ale też zarazem skuteczny. Dokładnie usuwają płytkę nazębną i zapobiegają rozwojowi bakterii. Przyjemny i naturalny smak sprawia, że Twoje dziecko będzie chętniej sięgać po szczoteczkę do zębów. Wśród wegańskich produktów do higieny jamy ustnej możemy również wymienić pasty do zębów wrażliwych, które walczą z odczuwaniem dyskomfortu podczas spożywania ciepłych oraz zimnych pokarmów i napojów. Można znaleźć w nich składniki łagodzące uczucie dyskomfortu czy stany zapalne dziąseł, takie jak: sok z liści aloesu, wyciąg z lukrecji, ekstrakt z rumianku, zeń-szenia, jagód goi itd. Takie pasty mogą być także wzbogacone fluorem, którego zadaniem jest ochrona przed próchnicą i wzmocnienie szkliwa.

Podziel się artykułem

0

Dodaj swój komentarz