Kino Konesera

erawaBez kategorii

Dusza w różnych odcieniach czerwieni.

Szwecja, początek XIX wieku. Umierająca Agnes spotyka się z dawno niewidzianymi siostrami. Ingmar Bergman i jego obraz „Szepty i krzyki” to nasza propozycja w Kinie Konesera na kwiecień. Zapraszamy!

Seans odbędzie się w poniedziałek, 3 kwietnia, godz. 18.30.

Bilet – tylko 10 zł. 

Bergman, który wyprodukował film za własne pieniądze, długo nie mógł znaleźć dla niego amerykańskiego dystrybutora, ponieważ film uważano za zbyt mało komercyjny. Dopiero Roger Corman, który właśnie zakładał własną firmę produkcyjną i poszukiwał czegoś co podniesie jej prestiż na rynku, podjął się tego zadania. 

Reżyser wyjaśniał przesycenie filmu kolorem czerwonym faktem, że „Szepty i krzyki” są obrazem o poszukiwaniu duszy. Ingmar Bergman zaś od dzieciństwa wyobrażał sobie duszę jako „wilgotną błonę w różnych odcieniach czerwieni”.

Kilka słów o filmie

Jest początek XX wieku, jesień – Agnes, samotna właścicielka XVIII-wiecznego pałacyku umiera na raka. Jej siostry przybywają, aby towarzyszyć jej ostatnim chwilom. Jednak kobiety najwyraźniej nie mają ze sobą prawdziwego kontaktu, Karin i Maria boją się śmierci siostry i uciekają do swoich spraw. W ich życiu panuje pustka, ich małżeństwa są emocjonalnym piekłem – Karin obsesyjnie nienawidzi dużo starszego Frederika, a Maria zamierza zdradzić Joakima, cały czas uwodząc lekarza Agnes. Jedyną osobą, która cierpliwie czuwa przy łóżku chorej jest Anna – służąca, która niedawno straciła własne dziecko. Nawet bliskość śmierci nie jest w stanie wytrącić tego świata ze stanu emocjonalnego otępienia, hipokryzji i wszechobecnego egoizmu.

Podziel się artykułem

0

Dodaj swój komentarz