Kino Konesera

erawaBez kategorii

Młoda Polska oczami Kawalskiego, czyli „Niebezpieczni Dżentelmeni” w Kinie Konesera. 

Boy-Żeleński, Malinowski i Conrad idą do Witkacego na balety. Diaboliczny artysta częstuje ich peyotlem, który daje odlot, ale wpędza w tarapaty. Panowie budzą się z bólem głowy, w pokoju znajduje się trup, pieniądze na wyprawę na Antypody zniknęły, a do drzwi dobija się policja…

Tak zaczyna się film „Niebezpieczni dżentelmeni”. Gwiazdorska obsada i odwaga twórcza reżysera Macieja Kawalskiego robią wrażenie. Przyjdźcie przekonać się o tym sami podczas kwietniowego seansu w Kinie Konesera. 

KINO KONESERA już w poniedziałek (8.04) o godzinie 18:30 w Miejskim Domu Kultury w Rawie Mazowieckiej. Bilet tylko 15 zł. 

Już we wcześniejszych produkcjach Kawalski przekonywał, że nie boi się ryzyka. W krótkometrażowym „Atlasie” kreślił historię pacjenta szpitala psychiatrycznego i kwestionował społeczne rozumienie normy, a w serialowym „Małym Zgonie” mieszał kryminalną komedię pomyłek z narkotycznym science-fiction i gangsterską dramą. W pełnometrażowym debiucie znów puszcza wodze fantazji, tworząc przygodowy kryminał, w którym rolę samozwańczych śledczych pełnią Witkacy, Conrad, Boy-Żeleński i Bronisław Malinowski, a w gronie podejrzanych pojawiają się… Lenin i Piłsudski!

Kilka słów o filmie 

Tadeusz Boy-Żeleński (T. Kot), Witkacy (M. Dorociński), Joseph Conrad (A. Seweryn) i Bronisław Malinowski (W. Mecwaldowski), cztery znakomitości zakopiańskiej bohemy budzą się po mocno zakrapianej, całonocnej imprezie. Głowy pękają im od kaca, nikt nic nie pamięta, a sytuacji nie poprawiają znalezione na podłodze zwłoki nieznanego mężczyzny. Dodatkowo do drzwi domu dobijają się właśnie stróże prawa, a to dopiero początek kłopotów. Rozpoczyna się wyścig z czasem, w którym bohaterowie muszą uwolnić się nie tylko od podejrzeń, ale także od równie niebezpiecznych środowiskowych plotek i jak najszybciej wyjaśnić zagadkę tajemniczej śmierci. Wkrótce za sprawą tych błyskotliwych i uwielbiających ryzyko dżentelmenów tętniące kulturalnym życiem Zakopane stanie się tłem wielkiej intrygi, w którą zamieszani będą gangsterzy, artyści i politycy, w tym Zofia Nałkowska czy Józef Piłsudski. Na drodze bohaterów stanie również Lenin we własnej osobie, który akurat zawitał do Poronina…

Podziel się artykułem

0

Dodaj swój komentarz