Paderewski All Inclusive w MDKu

erawaBez kategorii

Fantazja polska, czyli Paderewski All Inclusive – multimedialne widowisko artystyczno – edukacyjne w rawskim MDKu. Wstęp bezpłatny. 

Zapraszamy na wyjątkowe wydarzenie związane oczywiście ze zbliżającym się dniem 11 listopada, które już w niedzielę (10.11) o godzinie 17:00 w Miejskim Domu Kultury. Ideą programu  jest przedstawienie najważniejszych – z punktu widzenia odzyskania przez Polskę niepodległości – momentów z życia wybitnego męża stanu i artysty – Ignacego Jana Paderewskiego.

Kanwą opowieści będą „Pamiętniki” Paderewskiego spisane przez Mary Lawton (PWM 1986). Ważnym momentem widowiska będzie przedstawienie np. fragmentu zainscenizowanego recitalu Paderewskiego przed prezydentem Thomasem Woodrowem Wilsonem. To właśnie o tych koncertach napisał Norman Davies: „(…) dzięki koncertom, jakie dawał w Białym Domu Ignacy Jan Paderewski, wpisał na swoją listę niepodległość” (lista 14 punktów, przedstawionych w Kongresie USA, dotyczących przyszłego pokoju w Europie po I wojnie światowej).

Historia zostanie ukazana dwutorowo: za pomocą rekonstrukcji poprzez wykonanie utworów i narrację aktorów oraz przy współudziale rapera, który w improwizowany sposób komentować będzie dzisiejsze znaczenie wielkich dokonań Paderewskiego. Całość uzupełnią felietony filmowe przedstawiające szerszy kontekst historyczny przedstawianych wydarzeń.


Obsada:

I.J Paderewski – kompozytor, pianista, premier Rzeczpospolitej – Jakub Czerski 

Józef Piłsudski – Naczelnik Państwa – Andrzej Lajborek / Artur Romański 

Mary Lewis – dziennikarka, pisarka – Agnieszka Mazur

Diva – Śpiewaczka – Lucyna Białas / Magdalena Stefaniak 

Student / Raper  – Oskar Lepczyński

Scenariusz: Mikołaj Rykowski.

Podziel się artykułem

0

Dodaj swój komentarz