Pamiętniki Jana Chryzostoma Paska

erawaBez kategorii

Pan Pasek wojenne przygody będzie opowiadał. Wstęp bezpłatny. 

W ramach miejskich obchodów Święta Niepodległości serdecznie zapraszamy na wyjątkowy spektakl teatralny. Sztukę inspirowaną „Pamiętnikami” Jana Chryzostoma Paska obejrzycie bezpłatnie! Już 11 listopada, godz. 11:30, sala widowiskowa MDK.

Sztuka teatralna „Pamiętniki Jana Chryzostoma Paska” oparta jest na  spisanych pod koniec XVII wieku wspomnieniach  zadziornego szlachcica pochodzącego z Węgrzynowic. Uczestniczył on w latach 1655 – 1667 w wielu toczonych przez ówczesną Polskę wojnach: szwedzkich, moskiewskich, ukraińskich, siedmiogrodzkich.  Brał udział pod wodzą hetmana Stefana Czarnieckiego w wyprawie do Danii przeciwko Szwedom.

Pamiętniki Paska są pierwszym spisanym w tej formie świadectwem ówczesnej epoki i jej obyczajów. Pokazują prawidła i zasady wojen z tamtych czasów. W sztuce nie brakuje także elementów lżejszych, wręcz humorystycznych i wzruszających. Akcja sztuki dzieje się pod koniec XVII wieku w karczmie, w której Pasek spotyka się z innym, dawnym towarzyszem bojów. Przy winie rozpoczyna się długa Polaków rozmowa, w której imć Pasek opowiada o swych wojennych i obyczajowych przygodach…

W spektaklu występują warszawscy aktorzy – Jerzy Mazur i Krzysztof Mateusiak. Autorem sztuki jest łódzki dramaturg Zbigniew Pacura.

Realizatorem sztuki jest łódzka Fundacja Wspierania Kultury Polskiej im. Stanisława Sielańskiego.

Spektakl jest współfinansowany przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Podziel się artykułem

0

Dodaj swój komentarz