Pamiętniki Paderewskiego

erawaBez kategorii

Fantazja polska, czyli Paderewski All Inclusive.

W ramach obchodów Narodowego Dnia Niepodległości zapraszamy na multimedialne widowisko artystyczno – edukacyjne, które odbędzie się w Miejskim Domu Kultury w czwartek (11.11) o godzinie 11:30.

Wstęp bezpłatny.

Ideą programu  jest przedstawienie najważniejszych – z punktu widzenia odzyskania przez Polskę niepodległości – momentów z życia wybitnego męża stanu i artysty – Ignacego Jana Paderewskiego.

Kanwą opowieści będą „Pamiętniki” Paderewskiego spisane przez Mary Lawton (PWM 1986). Ważnym momentem widowiska będzie przedstawienie np. fragmentu zainscenizowanego recitalu Paderewskiego przed prezydentem Thomasem Woodrowem Wilsonem. To właśnie o tych koncertach napisał Norman Davies: „(…) dzięki koncertom, jakie dawał w Białym Domu Ignacy Jan Paderewski, wpisał na swoją listę niepodległość” (lista 14 punktów, przedstawionych w Kongresie USA, dotyczących przyszłego pokoju w Europie po I wojnie światowej).

Historia zostanie ukazana dwutorowo: za pomocą rekonstrukcji poprzez wykonanie utworów i narrację aktorów oraz przy współudziale rapera, który w improwizowany sposób komentować będzie dzisiejsze znaczenie wielkich dokonań Paderewskiego. Całość uzupełnią felietony filmowe przedstawiające szerszy kontekst historyczny przedstawianych wydarzeń.

Po spektaklu zachęcamy do obejrzenia przygotowanej przez Fundację Kultury i Biznesu wystawy w Galerii holu na pierwszym piętrze MDKu. Została ona poświęcona Ignacemu Janowi Paderewskiemu w 80. rocznicę jego śmierci. 

Podziel się artykułem

0

Dodaj swój komentarz