Rzeźba ludowa – wystawa

erawaBez kategorii

Zapraszamy na spotkanie z rzeźbiarką Elą Świderek 11 lutego do Muzeum Ziemi Rawskiej, a następnie – do końca marca, na wystawę jej prac oraz dzieł jej ojca – Mieczysława Żeglińskiego.

Zamiłowanie i talent do rzeźbienia łączą Mieczysława Żeglińskiego i jego córkę, Elę Świderek. Mieczysław Żegliński zaczął od tworzenia biżuterii, potem przyszła kolej na rzeźbę. W latach 60. i 70. stał się popularnym i cenionym artystą ludowym, którego prace podziwiano w całej Europie i w odległej Argentynie.

Pani Ela rzeźbą zajęła się dopiero po śmierci ojca. Najpierw idąc jego ścieżką artystyczną, z czasem wypracowała swój niepowtarzalny styl. Dzieła ojca i córki znajdują się dziś w kilku muzealnych kolekcjach, a także u prywatnych właścicieli. Warto wspomnieć, że i mama Eli Świderek twórczo wspierała swojego męża, malując jego rzeźby. Sama również wykonywała ozdoby ze słomy. Tradycje i uzdolnienia artystyczne są więc silne w całej rodzinie.

Warto podkreślić, że rodzina Mieczysława Żeglińskiego związana była przez lata z Ziemią Rawską. Annosław i Rylsk Duży to miejscowości ważne dla historii tej rodziny. Dziś pani Ela mieszka w Skierniewicach. Nadal spełnia się twórczo, z cierpliwością i pasją zamienia kawałki drewna w pełne życia postaci ludzkie, zwierzęta, kultywując przy tym tradycję regionu. Spod jej ręki wychodzą także przepiękne przedmioty codziennego użytku.

Tekst: WRGPiIE

Podziel się artykułem

0

Dodaj swój komentarz