W kręgu kultury irlandzkiej

erawaBez kategorii

Ku czci Świętego Patryka! 

Zielono nam! 17 marca przypada Dzień Świętego Patryka. Nie jest to jedynie święto narodowe Irlandii, ale również jedno z najchętniej obchodzonych świąt na świecie. My zamierzamy je obchodzić dwa dni wcześniej zapraszając Was na koncert tradycyjnej muzyki irlandzkiej. 

Muzyczna Jatka – W kręgu kultury irlandzkiej.

Środa, 15 marca, godz. 18:00.

Bilet – 10 zł (będzie je można kupić przed koncertem).

Jatki Miejskie, ul. Mickiewicza 11 w Rawie Mazowieckiej. 

Święty Patryk jest jednym z najlepiej rozpoznawalnych świętych na świecie. Urodził się prawdopodobnie w 385 roku w Brytanii. W wieku 16 lat chłopiec został porwany a następnie przetransportowany do Irlandii, gdzie jako niewolnik zajmował się wypasem owiec.

Jak głosi legenda, w tym właśnie okresie został szczególnie natchniony przez Boga, a dzięki jego pomocy zbiegł z wyspy w wieku 20 lat. Wtedy też dostał przekaz od Boga, by nawrócić pogańską Irlandię na chrześcijaństwo.

Rozpoczął studia teologiczne, by następnie już jako biskup powrócić tam z misją. Działalność misyjną prowadził przez 40 lat, uczynił wiele cudów, które pomagały w nawracaniu Irlandczyków. Praca świętego Patryka doprowadziła do chrystianizacji środkowej, zachodniej i północnej części wyspy oraz wprowadziła zorganizowaną formę działalności kościelnej.

Istnieje wiele legend o świętym Patryku. Jedna z nich mówi o tym, że wypędził węże z Irlandii. Podobno zrobił to za pomocą drewnianej laski – przegonił węże do morza i zakazał im wracać. Inna wersja opowiada historię pewnego starego węża, który opierał się wypędzeniu lecz został przechytrzony – św. Patryk zbudował skrzynkę i zaprosił gada do środka. Dyskusja była coraz bardziej intensywna, gdyż wąż twierdził, że skrzynka jest dla niego za mała. W końcu, by udowodnić swoją rację, wąż wszedł do skrzynki, po czym św. Patryk zatrzasnął wieko i wrzucił skrzynkę do morza. W Irlandii rzeczywiście nie ma węży.

Więcej ciekawostek z pewnością poznacie na Muzycznej Jatce. Zapraszamy w imieniu Miejskiego Domu Kultury oraz Muzeum Ziemi Rawskiej! 

Podziel się artykułem

0

Dodaj swój komentarz