Ferie w siodle specjalną terapią. Podopieczni Specjalnego Ośrodka Szkolno–Wychowawczego w Rawie Mazowieckiej wzięli udział w drugiej edycji nauki chodzenia, bez chodzenia…

erawaKultura
komentarzy

Zimowe ferie były niezapomnianym przeżyciem dla podopiecznych Specjalnego Ośrodka Szkolno–Wychowawczego w Rawie Mazowieckiej. Piętnaście osób wzięło udział w wyjątkowych zajęciach, na które zaprosiła Stajnia Pukinin. Już po raz drugi udało się połączyć doskonałą zabawę ze skuteczną terapią. 

Podobnie jak w minionym roku, głównym celem ferii w siodle była hipoterapia, która stawia na ogólną stymulację, koordynację, czy orientację tego szczególnego jeźdźca.
– Dotyk końskiej sierści, łaskotanie grzywy, odgłos kroków, przyjazne parskanie i mile kojarzony zapach stymulują wszystkie zmysły dotyku, słuchu, wzroku i węchu. Koń wyzwala emocje, ma ogromny wpływ na psychikę człowieka, motywuje do działania, uczy i daje chęć do zmagania się z przeciwnościami losu. Dziecko zyskuje nowego przyjaciela, poznaje jego imię, odbiera zajęcia jako zabawę – mówi Anna Stępniak współorganizatorka ferii.

Obcowanie z przyjaznymi czworonogami, Storczykiem i Luzem, nie było jedyną rozrywką dla podopiecznych SOSW. Podczas zajęć nie brakowało także tradycyjnego już ogniska, czy warsztatów plastycznych w klubie jeździeckim, podczas których malowano farbami, lepiono z masy solnej oraz tworzono prace z wykorzystaniem materiałów wtórnych.

Ferie w siodle udało się zorganizować dzięki staraniom Agnieszki Sapeleckiej i Małgorzaty Zendeł, które poprowadziły warsztaty plastyczne, a także nauczycielek z Zespołu Placówek Specjalnych, Anny Stępniak oraz Pauliny Szostek. W akcję aktywnie włączyły się również lokalne przedsiębiorstwa: TABO, METALBUD, UNIQA i oczywiście Stajnia Pukinin.

Previous Image
Next Image

info heading

info content


fot. ZPS

Podziel się artykułem

0

Dodaj swój komentarz