Groźba powodzi w Rawie Mazowieckiej. Na takim założeniu opierały się tegoroczne wojewódzkie ćwiczenia zgrywające służby ratunkowe „Tatar 2016″…

erawaPowiat
komentarzy

Rawie grozi powódź, zepsuta zapora czołowa na Zalewie Tatar uniemożliwia obniżenie poziomu wody, która zebrała się w zbiorniku podczas intensywnych opadów deszczu. Do akcji wkracza straż pożarna. Tak rozpoczęły się wojewódzkie ćwiczenia zgrywające służb ratunkowych, które w miniony poniedziałek (20.06) odbyły się nad rawskim zalewem. W sumie w pozorowanych działaniach wzięło udział 130 osób. 

Scenariusz tegorocznych ćwiczeń zakładał groźbę podtopienia Rawy Mazowieckiej. Do zadań strażaków miało należeć jednak nie tylko przepompowywanie wody. W trakcie akcji okazuje się bowiem, że doszło do przerwania zapory bocznej i łodziami należy ewakuować około 20 osób, do których nie ma dojazdu drogami lokalnymi.

Wśród ewakuowanych znalazły się również osoby z obrażeniami, im natychmiast pomocy udzielił Zespół Ratownictwa Medycznego.

W programie pojawił się również bardzo ciekawy akcent z udziałem policji. Do zalewu wjeżdża bowiem samochód osobowy, który wcześniej wpada w wyrwę popowodziową. W środku pojazdu znajdują się dwie osoby biorące chwilkę wcześniej udział w rozboju. Kierowca, w tym wypadku manekin, potrzebuje pomocy nurka. W trakcie akcji ratunkowej, policjanci podejmują pościg za pasażerem. Padają strzały, ale finalnie podejrzany zostaje ujęty i skuty kajdankami trafia do radiowozu. Na koniec działań strażacy przystępują do wyciągnięcia zatopionego samochodu.
– Oby były to tylko ćwiczenia. Mieliśmy jednak niestety takie przypadki, że po takich ćwiczeniach następowały zdarzenia o tym samym charakterze. Po ćwiczeniach z katastrofy drogowej, w następnym roku mieliśmy takową – mówił podczas podsumowania Józef Matysiak, starosta rawski.

Ćwiczenia w tym roku odbywały się w wyjątkowo realistycznych warunkach. Zgodnie z zakładanym scenariuszem, w trakcie przeprowadzania całej pozorowanej akcji padał deszcz.

Previous Image
Next Image

info heading

info contentWięcej zdjęć z ćwiczeń do zobaczenia tutaj. 

Podziel się artykułem

0

Dodaj swój komentarz