Jak karmić ptaki to tylko zdrowo. W Rawie Mazowieckiej stanęły Ptasie Bufety

erawaMagazyn
komentarzy
Zmieńmy swoje nawyki i nie karmmy ptaków chlebem. Teraz w Rawie mamy łatwo dostępny, zdrowy zamiennik. 
 
W minionym tygodniu (24.05) w Rawie Mazowieckiej stanęły trzy Ptasie Bufety. To estetyczne, edukacyjne budki, gdzie za symboliczne dwa złote możemy kupić dużą garść nasion do karmienia ptactwa wodnego. 
– Jako częsty gość w państwa mieście zauważyłem problem dokarmiania ptaków chlebem i resztkami ze stołu. Skontaktowałem się z Ptasim Bufetem, który wysłał wniosek do Urzędu. Bardzo szybko otrzymaliśmy odpowiedź, załatwienie wszystkich formalności także przebiegło bardzo sprawnie – mówi Adam Anuszkiewicz z „Ptakowa”, który zainicjował postawienie budek.

Rawa Mazowiecka jest jedną z ulubionych ptasich miejscówek Adama Anuszkiewicza i chętnie tu zagląda.
– Rawa Mazowiecka to historyczne miasteczko położone przy trasie S8 pomiędzy Warszawą a Łodzią. Miejsce to ze względu na rzekę Rawkę, utworzony na niej Zalew Tatar oraz przylegający do miasta Rezerwat Przyrody Rawka jest turystyczną i przyrodniczą perełką regionu. Tysiące gęsi, łabędzi, kaczek, mew i wiele innych gatunków wybierają tę lokalizację jako zimowisko, przystanek regeneracyjny w trakcie migracji lub jako miejsce, gdzie na świat przychodzą ich młode. W marcu tego roku nad zalewem odczytałem na mewie obrączkę założoną w Hiszpanii! Spotykałem tam także ptaki z Niemiec i Litwy, świadczy to o tym, jak ważnym punktem na ptasiej mapie jest Rawa Mazowiecka – dodaje miłośnik ptaków. 

Dwa urządzenia stanęły przy zalewie (obok OSIRU oraz przy ul. Słowackiego), trzecie urządzenie stoi niedaleko stadionu w miejscu, gdzie Rylka wpada do Rawki.

 
Pamiętajmy, niewłaściwe karmienie ptactwa powoduje:

* schorzenia układu pokarmowego
* wady zwyrodnieniowe piór
* zaburzenia gospodarki wodnej organizmu
* a nawet śmierć

Mamy nadzieję, że po pojawieniu się edukacyjnych budek nawyki mieszkańców i turystów dotyczące dokarmiania ptaków się zmienią.

Podziel się artykułem

0

Dodaj swój komentarz