Jesień w oświacie i kulturze. Ratusz informuje o najbliższych wydarzeniach…

erawaMiasto
komentarzy

Rozpoczął się nowy rok szkolny. Dzieci i młodzież stają przed kolejnymi zadaniami. Ale proces edukacyjny to nie wszystko. Po ciężkiej pracy każdy powinien się zrelaksować i odpocząć. Warto więc zobaczyć co będzie się działo w najbliższym czasie w Rawie.

Placówki oświatowe przygotowane na nowy rok szkolny

Od 1 września swoją działalność zapoczątkował samorządowy Żłobek Miejski z Oddziałami Integracyjnymi „Tuptuś”. Do żłobka w tym roku przyjęto 74 maluchów od 5 miesiąca życia do 3 lat. Następne szczeble edukacji, to kolejne dzieci. Do Przedszkoli Miejskich nr 1, nr 2, nr 3 w Rawie Mazowieckiej łącznie przyjęto 542 dzieci. Spośród najmłodszych mieszkańców naszego miasta wychowaniem przedszkolnym objęte są wszystkie 5-latki oraz 81% dzieci 4-letnich i 72% dzieci 3-letnich. Natomiast do szkół podstawowych i gimnazjów przyjęto 1926 uczniów, w tym 108 sześciolatków objętych obowiązkowym wychowaniem przedszkolnym.

Szkoły to jednak nie tylko dzieci, to również budynki, które wciąż wymagają remontów i modernizacji. W Szkole Podstawowej nr 1 im. Tadeusza  oddano do użytku nową świetlicę szkolną dostosowaną do wymogu opieki nad dziećmi najmłodszymi. Dodatkowo ratusz planuje złożyć wniosek o dotację w kwocie 30 tysięcy złotych na sprzęt szkolny i pomoce dydaktyczne do pomieszczeń, w których uczą się dzieci 6-letnie. W Szkole Podstawowej nr 2 natomiast powstała nowa szatnia. Każde dziecko ma swoją osobistą szafkę, a nowy układ komunikacyjny pozwala zachować czystość i porządek w szkole. Koszt tej inwestycji to 300 tys. zł.

Również w bieżącym roku szkolnym realizowane są projekty z zakresu edukacji przyrodniczej. W Gimnazjum nr 2 realizowany jest program „Kuźnia Odkrywców Natury”, który opiera się na treściach zawartych w podstawie programowej z biologii  i rozszerza wiedzę i umiejętności ucznia w zakresie ekologii, biologii i chemii. Projekt dofinansowuje WFOŚiGW w Łodzi kwotą 40 tys. zł oraz Miasto Rawa Mazowiecka. Natomiast w Szkole Podstawowej nr 2 realizowany jest „Ekozakątek młodego ekologa z dwójki”. Tu na utworzenie ekopracowni pozyskano 15 371 zł, przy ogólnym koszcie projektu – 18 864 zł.

Na sportowo…

Dla rawskich uczniów i ich rodzin w Rawie organizowane są imprezy sportowe, by promować sport i ruch na świeżym powietrzu. Mowa tu oczywiście o 14. Rodzinnym Rajdzie Rowerowym, organizowanym zawsze na koniec wakacji oraz maratonie rowerowym z cyklu Merida Mazovia MTB Marathon, który w Rawie odbył się po raz czwarty.

Wraz z nadejściem jesieni sport w Rawie przenosi się na hale sportowe. Ważnym wydarzeniem sportowym zaplanowanym na październik są Otwarte Międzynarodowe Mistrzostwa Rawy Mazowieckiej w tenisie stołowym. W trzeciej edycji mistrzostw prym wiodą zawodnicy rawskiego klubu sportowego MLUKS Dwójka. Podczas tegorocznych zawodów, po raz pierwszy będą mieć konkurentów w postaci tenisistów z Kaliningradu.

Dzięki staraniom władz miasta, rawskie dzieci mogły wziąć udział w bezpłatnych zajęciach nauki pływania oraz w zajęciach sportowych pod nazwą Multisport. Środki na realizację tych programów zostały pozyskane z Ministerstwa Sportu i łódzkiego Urzędu Marszałkowskiego. W nauce pływania wzięło udział 150 dzieci klas trzecich szkół podstawowych. W zajęciach Multisport bierze udział grupa 60 dzieci klas IV-VI. Program Multisport trwa do końca roku 2014.

Wydarzenia kulturalne

Jesienią nie zabraknie w Rawie również wydarzeń kulturalnych. Już 6.10.2014 r. o godz: 19.00, miłośnicy teatru będą mogli uczestniczyć w uczcie wspaniałej gry aktorskiej znanych i lubianych osobowości. W spektaklu „Andropauza 2” zobaczymy między innymi Macieja Damięckiego, Piotra Skargę, Andrzeja Beya – Zaborskiego, Matyldę Damięcką.

Natomiast dla wielbicieli muzyki fortepianowej zorganizowany zostanie wspólnie z Międzynarodową Fundacją Muzyczną im. Artura Rubinsteina w Łodzi koncert  z okazji 165. rocznicy śmierci Fryderyka Chopina. Znany polski pianista, Marek Drewnowski wykona walce, mazurki, polonezy i inne perełki naszego narodowego kompozytora.

Kolejny miesiąc, czyli listopad już od kilku lat jest zarezerwowany dla miłośników jazzu. 22.11.2014 r. w MDK podczas cyklicznego koncertu  Rawska Jesień Jazzowa melomani  usłyszą zespół Jerzy Bokłażec Trio, który w swoim repertuarze ma znane i lubiane standardy jazzowe oraz własne kompozycje na gitarę elektryczną, kontrabas i perkusję.

A w grudniu już tradycyjnie, Burmistrz Miasta zaprasza mieszkańców na koncert świąteczny. Pierwszy gwiazdkowy koncert dla Rawian odbył się w roku 2007 i od tego czasu regularnie wspaniali artyści wprowadzali mieszkańców w świąteczny, dostojny nastrój. Kto wystąpi w bieżącym roku, dowiemy się już wkrótce.

Wśród tegorocznych imprez nie zabraknie również koncertów, festiwali oraz konkursów o charakterze edukacyjnym. Dzieci i młodzież w listopadzie muzyką i piosenką uczczą Święto Odzyskania Niepodległości podczas III Festiwalu Pieśni Patriotycznych BIAŁO-CZERWONE NUTY. Pieśni z tego okresu naszej historii cieszą się zawsze dużym powodzeniem, przypominają o czasach przeszłości i uczą patriotyzmu już od najmłodszych lat. Dużym powodzeniem cieszy się także organizowany w listopadzie Festiwal Piosenki Dziecięcej WLAZŁ KOTEK NA PŁOTEK, gdzie mali Rawianie ku uciesze babć, dziadków i rodziców zdobywają nagrody podczas śpiewania znanych i lubianych piosenek.

Jesień to czas wytężonej pracy umysłowej, po wolnym czasie wakacyjnym. Jednak, by proces edukacyjny przebiegał bez zakłóceń zachęcamy, w ramach odpoczynku, do korzystania z oferty kulturalnej, ale i czynnego uprawiania sportu.

*Materiał powstał przy współpracy z Urzędem Miasta w Rawie Mazowieckiej. 

Podziel się artykułem

0

Dodaj swój komentarz