Jesteś świeżo upieczonym rawskim kierowcą? Sprawdź, jaki podatek zapłacisz po kupieniu samochodu

erawaMagazyn
      Artykuł sponsorowany
komentarzy

Na kupieniu samochodu wydatki się nie kończą. Zaraz po podpisaniu umowy kupna auta, czeka cię między innymi rejestracja pojazdu, a także obowiązek zapłacenia podatku. Zastanawiasz się, czy ty także musisz zapłacić fiskusowi? Nie wiesz, jakiego rzędu wydatek cię czeka? Wyjaśniamy czym jest PCC i kiedy trzeba go opłacić.

PCC-3 – co to takiego?
PCC to podatek od czynności cywilnoprawnych. Płacą go między innymi ci, którzy zawierają umowy kupna-sprzedaży. Dotyczy to także części świeżo upieczonych właścicieli samochodów.

PCC-3 to formularz, który należy uzupełnić przed opłaceniem podatku. Jego wypełnienie polega na uzupełnieniu informacji dotyczących przedmiotu umowy kupna, jej wartości oraz danych samego podatnika. To, jak wygląda ten formularz, może na pierwszy rzut oka przerażać. Musi go jednak wypełnić większość nowych właścicieli aut.

Kto musi zapłacić PCC po zakupie samochodu?

Nie we wszystkich sytuacjach tuż po kupieniu samochodu trzeba zapłacić PCC. Muszą to zrobić wyłączenie ci, którzy kupili:
używane auto od osoby prywatnej, samochód od obcokrajowca, a do transakcji doszło w Polsce.

Istnieje też szereg przypadków, kiedy nowy właściciel auta jest zwolniony z obowiązku zapłaty tego podatku. Stanie się tak w sytuacji kupienia samochodu:
na fakturę, od osoby, która prowadzi działalność gospodarczą, z salonu, czyli nowego auta, o wartości poniżej 1000 zł, sprowadzonego z zagranicy, dla osoby niepełnosprawnej.

PCC należy opłacić w urzędzie skarbowym w terminie 14 dni od momentu powstania obowiązku podatkowego. Należy sztywno trzymać się tej zasady, gdyż spóźnialstwo i zwłoka w uiszczeniu podatku słono kosztują. Kara za brak złożenia deklaracji PCC-3 wynosi od 10 % wysokości płacy minimalnej aż do jej dwudziestokrotności. Dlatego nie opłacając tego podatku w 2023 roku, można narazić się na kolejny „wydatek” rzędu od 349 do 69 800 zł.

Gdzie znaleźć deklarację PCC-3?
Deklarację tę znajdziesz na Portalu Podatkowym (podatki.gov.pl) w usłudze e-Deklaracje. Jeżeli jesteś tradycjonalistą, możesz wydrukować ją, wypełnić, a następnie złożyć osobiście w urzędzie skarbowym właściwym dla twojego miejsca zamieszkania. Jednak na przestrzeni ostatnich lat składanie deklaracji zostało bardzo uproszczone.

Możesz zaoszczędzić sporo czasu, decydując się dopełnić wszystkich formalności przez Internet. Wniosek zarówno wypełniasz online, jak i wysyłasz, korzystając z Portalu Podatkowego. Decydując się na takie rozwiązanie, unikniesz samodzielnego obliczania wysokości podatku – zostanie on uzupełniony automatycznie.

Jak wysoki PCC zapłacisz?
Wysokość PCC zależy od tego, ile zapłaciłeś za samochód. Zgodnie z przepisami podatek od nieruchomości i rzeczy ruchomych – do których zalicza się auta – wynosi 2%. W związku z tym kupując samochód za np. 30 000 zł, w urzędzie skarbowym zapłacisz dodatkowe 600 zł.

Wypełnianie deklaracji PCC-3 online – to łatwiejsze, niż myślisz!
Zastanawiasz się jak wypełnić PCC-3? Oto wskazówki dla tych, których właśnie czeka rozliczenie się z fiskusem.

Wypełnianie deklaracji zacznij od uzupełnienia części A i numeru NIP lub PESEL. Zaznacz też rubrykę dotyczącą tego, czy po praz pierwszy składasz dokument do urzędu skarbowego, czy dokonujesz korekty wcześniej przesłanego formularza. Część B deklaracji PCC-3 dotyczy twoich danych osobowych. Uzupełnij je, a następnie przejdź do rubryki B1. Tam w podpunkcie 7. zaznacz „inny podmiot”, a w podpunkcie 8. „osoba fizyczna”. W przypadku, jeżeli samochód ma więcej niż jednego właściciela, w podpunkcie 7. należy zaznaczyć „podmiot zobowiązany solidarnie do zapłaty podatku”. W polu B.2 wpisz swój aktualny adres zamieszkania.

W podpunkcie C zaznacz, że przedmiotem opodatkowania jest „umowa”. Wskaż też, gdzie była ona zawarta oraz gdzie znajduje się jej przedmiot (samochód). W polu, w którym jest nieco więcej miejsca, opisz krótko kupione auto. Zawrzyj tam informacje dotyczące jego numeru rejestracyjnego, marki, modelu, roku produkcji, pojemności silnika, rodzaju paliwa, numeru nadwozia i przebiegu.
W części D wpisz kwotę podatku PCC. Jeżeli składasz deklarację przez Internet, pole to będzie automatycznie uzupełnione.
Podatek zostanie obliczony na podstawie podanej wartości samochodu.
Wypełniając deklarację online, nie wypełniasz pól w części E i F – zrobi to za ciebie system. Natomiast w części G zaznaczasz opcję „żadne z powyższych”. Jeśli samochód ma współwłaścicieli, to w rubryce H wskazujesz ich liczbę.

Składanie deklaracji kończy kliknięcie przycisku „dalej” i potwierdzenie wysłania druku PCC-3 przez Internet. Pamiętaj, że aby złożyć ten dokument online, musisz podać kwotę przychodu za ubiegły rok rozliczeniowy lub mieć kwalifikowany podpis elektroniczny.
Zakup samochodu to przysłowiowa bułka z masłem. Dopiero wtedy zaczynają się schody – musisz pamiętać o szeregu formalności, a w tym o rejestracji auta, wykupieniu OC oraz opłaceniu PCC. Dopilnuj wszystkich tych kwestii, a wymagane dokumenty złóż jak najszybciej.
Zrób to dla własnego portfela – jeżeli przegapisz termin opłacenia PCC, czeka cię kolejny i to niemały wydatek.

Podziel się artykułem

0

Dodaj swój komentarz