Siatkarska klasa jakiej nie ma w całym województwie. Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych im. Władysława Stanisława Reymonta zaprasza w swoje progi początkujące siatkarki…

erawaPowiat
komentarzy

Co zrobić by wyróżnić się na dzisiejszym edukacyjnym rynku? Jak się okazuje, bardzo blisko odpowiedzi na to pytanie jest Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych im. Władysława Stanisława Reymonta w Rawie Mazowieckiej. W tej oświatowej placówce ruszyła kolejna rekrutacja do sportowej klasy, w której grę w piłkę siatkową mogą trenować dziewczęta. Klasa sportowa funkcjonuje pod patronatem Polskiego Związku Piłki Siatkowej, jako jedyna w województwie łódzkim na poziomie licealnym.

DSC_0314

fot. Jedyna klasa siatkarska dziewcząt na poziomie licealnym w woj. łódzkim.

Nowa klasa sportowa wystartowała we wrześniu 2012 roku. Połączenie sportowego kształcenia z regularną edukacją to jeden z tych pomysłów, który w przyszłości może pozytywnie odbić się nie tylko na karierze poszczególnych zawodniczek, ale także na ogólnych wynikach naszego kraju w siatkarskich zawodach.

Obecnie w ramach tego rozwiązania funkcjonują dwie klasy, w których łącznie uczy się 25 zawodniczek. Nauka oraz codzienne profesjonalne treningi pozwalają dziewczętom wchodzić na nowy poziom siatkarskich umiejętności.
–  Treningi odbywają się codziennie po dwie godziny lekcyjne. Co ważne, do treningów wykorzystywany jest specjalistyczny sprzęt m. in. maszyny do zagrywki, atrapy bloku, kosze siatkarskie, treningowe podesty, czy wreszcie sprzęt ciężkoatletytyczny. Program treningów został opracowany przez ekspertów z Młodzieżowej Akademii Siatkówki. Oprócz treningów uczennice mają zajęcia teoretyczne z piłki siatkowej – relacjonuje dyrektor ZSP, Andrzej Romańczuk.

Elementem sprawnego sportowego kształcenia jest również fachowa ocena wyników. Tego w „Reymoncie” na pewno nie brakuje. Wszystkie zajęcia treningowe są filmowane, by później można było je omówić i skorygować potencjalne błędy. Systematyczne testy sprawnościowe przeprowadzane są dwa razy w roku.
– Polski Związek Piłki Siatkowej wśród naszych uczennic prowadzi także stałą „selekcja talentów”. Pod specjalną obserwacją są więc szczególnie wyróżniające się zawodniczki – dodaje dyrektor Romańczuk.

W okresie wakacji uczennice uczestniczą w obozie sportowym, gdzie mają doskonałe warunki do treningu oraz wypoczynku. Co ważne, oferta rawskiej szkoły może być atrakcyjna także dla dziewcząt dalej mieszkających od naszego miasta. Szkoła posiada bowiem internat oraz stołówkę. Od września 2014 roku możliwe będzie również otrzymanie stypendium socjalnego dla uczennic będących w trudnej sytuacji materialnej.

W bieżącym roku szkolnym uczennice klasy sportowej reprezentowały szkołę między innymi w powiatowej licealiadzie, na której zajęły I miejsce w powiecie i zakwalifikowały się do turnieju rejonowego.  Ten również wygrały.

*Materiał powstał przy współpracy ze Starostwem Powiatowym w Rawie Mazowieckiej.

Podziel się artykułem

0

Dodaj swój komentarz