Kolejna odsłona Rawskiej Jesieni Jazzowej już w sobotę. W MDK’u wciąż są dostępne bilety…

erawaKultura
fot. facebook.com/KrzysztofScieranskiNewQuartet
komentarzy

W Miejskim Domu Kultury cały czas są dostępne bilety na kolejną odsłonę Rawskiej Jesieni Jazzowej. Tegoroczny koncert zaplanowano na 19 listopada. W tym roku na rawskiej scenie zagra wyśmienity Krzysztof Ścierański i jego New Quartet. 

jazzRawska Jesień Jazzowa to impreza, która odrobinę nieśmiało, jednak na stałe wpisała się w kalendarz miejskich wydarzeń. To jedno z tych kulturalnych przedsięwzięć, które pozwala na poszerzenie muzycznych horyzontów, bez wyjeżdżania z miasta. Miejski Dom Kultury, mimo ograniczeń technicznych, od 8 lat stara się za niewielki budżet zaprezentować rawianom kawałek dobrego jazzu. W tym roku za jedyne 10 złotych będzie można posłuchać zespołu Krzysztof Ścierański New Quartet. I choć doświadczenie ubiegłych lat pokazało, że na sali widowiskowej pozostaje wiele pustych miejsc, z imprezy nikt nie ma zamiaru rezygnować.
– Jesteśmy też od tego, żeby dawać możliwość poznawania gatunków mniej popularnych. Wiadomo, że zazwyczaj koncerty jazzowe są organizowane w mniejszych, kameralnych salach, może wtedy nasza publiczność nie wypadłaby tak blado, ale liczymy, że z roku na rok będzie nas więcej – mówi Grzegorz Klimczak, dyrektor rawskiego MDK’u. 

Zespół Krzysztof Ścierański New Quartet podczas Rawskiej Jesieni Jazzowej wystąpi w składzie: KRZYSZTOF ŚCIERAŃSKI – gitara basowa, KRZYSZTOF JAKUBEK – instrument klawiszowy, MICHAŁ KOBOJEK – saksofon,  PRZEMEK KUCZYŃSKI – perkusja.

Krzysztof Ścierański jest od dwudziestu lat najlepszym polskim basistą, co potwierdza doroczny ranking miesięcznika Jazz Forum. Króluje tam, w swojej kategorii, chyba od zawsze. Jego solowe koncerty to dawka niesamowitej energii, ciepła, wrażliwości, właściwie poezji basowej. Dla każdego, kto choć raz był świadkiem jego występu, świat nigdy nie będzie już wyglądał jak przedtem. Urzeka osobowością i szczerością. Trudno powiedzieć, że gra – on maluje swoje utwory. To określenie doskonale oddaje klimat i subtelną jakość doznań z tym związanych. Jako kompozytor, ma umiejętność ciągłego przetwarzania swojej muzyki, przez co jest ona ciągle żywa, zaskakująca oryginalnością.

Część kompozycji Ścierańskiego stała się kanonami naszej muzyki rozrywkowej. „Jak ołów” oraz „Brzydcy” (to przeboje wyśpiewane przez Grażynę Łobaszewską). Również w repertuarze Ewy Bem znalazła się jego kompozycja „Pomidory”. Marek Bałata, Kuba Badach, Agnieszka Hekiert – to kolejni wokaliści goszczący na jego płytach.
Krzysztof jest niekwestionowanym autorytetem dla wielu, nie tylko polskich, muzyków, a zwłaszcza basistów. Techniki, które wprowadził w grze na basie elektrycznym, budzą podziw i inspirują do ćwiczeń i poszukiwań.

Podziel się artykułem

0

Dodaj swój komentarz