Koncert Chopinowski ponownie w rawskim MDK’u. Muzyczna uczta już w czwartek (20.10)…

erawaKultura
komentarzy

W Rawie Mazowieckiej zabrzmi muzyka Chopina. Dzięki inicjatywie Miejskiego Domu Kultury i Międzynarodowej Fundacji Muzycznej im. Artura Rubinsteina
w Łodzi w czwartek o godz. 18:00 usłyszymy recital fortepianowy w wykonaniu polskiego pianisty prof. Marka Drewnowskiego.

Rocznica śmierci Fryderyka Chopina jest okazją do zaprezentowania twórczości wybitnego
kompozytora. Tym razem w domu kultury przy Krakowskiej jego utwory zaprezentuje prof. Marek Drewnowski, który w tym roku obchodzi swoje 70-lecie oraz 60-lecie pracy artystycznej. W programie wydarzenia znajdą się nokturny, etiudy, walce, mazurki, sześć pieśni Chopina w opracowaniu Ferenca Liszta.

chopin2016Bilet wstępu na wydarzenie kosztuje 10 zł. Do nabycia w kasie Miejskiego Domu Kultury. Medialny patronat nad wydarzeniem objął serwis eRawa.pl. 

Krótka notka o prof. Marku Drewnowskim: pianista i dyrygent, urodził się w 1946 r. w Kołobrzegu, związany przez długie lata z Łodzią, mieszka w pałacu Dylew k. Nowego Miasta, zaprojektowanym w latach 20. XX w. przez rawskiego architekta Konrada Kłosa.
Studia pianistyczne odbywał w Akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopina w Warszawie pod kierunkiem Ryszarda Baksta i Zbigniewa Drzewieckiego. Po śmierci profesora Drzewieckiego, kontynuował studia u profesora Jana Hoffmana w Państwowej Wyższej Szkole Muzycznej w Krakowie, gdzie otrzymał dyplom. W 2015 r. prezydent Andrzej Duda wręczył mu tytuł profesora.
Nagranie dwunastu sonat Domenico Scarlattiego w 1975 roku otworzyło artyście drogę do kariery międzynarodowej. Leonard Bernstein, po przypadkowym wysłuchaniu tego nagrania w radiu nowojorskim, zaprosił Marka Drewnowskiego na festiwal do Tanglewood, gdzie Drewnowski wystąpił z Bostońską Orkiestrą Symfoniczną pod batutą Bernsteina. W 1980 r. otrzymał stypendium Instytutu Literackiego w Paryżu. W 1989 wziął udział w uroczystym koncercie w Warszawie z okazji 50. rocznicy wybuchu II wojny światowej; wystąpili: Leonard Bernstein, Barbara Hendricks, Hermann Prey, Liv Ullmann; koncert transmitowało wiele światowych stacji telewizyjnych.
W 1991 otrzymał prestiżową Nagrodę Krytyków Muzycznych „Orfeusz” za prawykonanie Koncertu Fortepianowego Stefana Kisielewskiego. W dorobku fonograficznym Drewnowskiego znajdują się między innymi sonaty Domenico Scarlattiego, koncerty fortepianowe Carla Marii von Webera, koncerty fortepianowe F. Chopina w wersji kameralnej, II Koncert Fortepianowy Aleksandra Tansmana, IV Symfonia Karola Szymanowskiego. Nagrań płytowych dokonał m.in dla wytwórni: Polskie Nagrania, Tonpress, DUX, Harmusica Geneve, Régie Musicale, NVC Arts w Londynie. Pianista wystąpił w roli Chopina w filmie Krzysztofa Zanussiego Koncert Chopina. Jest także współtwórcą filmu Izabeli Cywińskiej Oczarowanie Fryderyka.
Obecnie stale koncertuje, prowadzi kursy mistrzowskie i pracuje nad dokończeniem nagrań na płyty CD dzieł wszystkich Fryderyka Chopina.

Podziel się artykułem

0

Dodaj swój komentarz