Kradzież portfela, rabunek mieszkania, czy może samochodowa kolizja. Na erawa.pl o tym jak ustrzec się świątecznych kłopotów…

erawaMagazyn
fot. 4FreePhotos
komentarzy

Im bliżej świąt tym większe roztargnienie. Kupno prezentów, planowanie wyjazdów i masa rzeczy do załatwienia. To wszystko sprawia, że nie trudno o problemy. W ostatnim tygodniu przed Bożym Narodzeniem trzeba funkcjonować na tyle uważnie, by święta faktycznie zaliczyć do udanych. 

Uwagę warto zwrócić na złodziei, drobnych kieszonkowców oraz przy wyjazdach autem, na bezpieczną podróż. Kilka podstawowych rad może sprawić, iż ostatnie dni grudnia będą spokojne i szczęśliwe. Na erawa.pl najważniejsze rady zebrane przez łódzkich policjantów.

Przedświąteczne zakupy:

Wybierając się na zakupy pamiętaj, aby nie przechowywać całej gotówki w jednym miejscu. Nie zabieraj ze sobą dużej ilości kart kredytowych, a korzystając z bankomatów wybierz urządzenia znajdujące się w ruchliwym i dobrze oświetlonym miejscu. Nie zapisuj kodu PIN na karcie bankomatowej. Na zakupy weź torebkę na długim pasku i przewieś ją przez ramię, tak, aby zawsze mieć ją „na oku”. Parkując samochód przed marketami wybieraj tylko dobrze oświetlone miejsca a najlepiej skorzystaj z parkingów strzeżonych. Wysiadając pamiętaj o zamknięciu pojazdu i włączeniu urządzeń alarmowych. Nie pozostawiaj w samochodzie na widocznym miejscu cennych i atrakcyjnych przedmiotów. Unikajmy również zakupów alkoholu niewiadomego pochodzenia na bazarach i targach, które mogą narazić nas na utratę zdrowia oraz wszelkiego rodzaju biżuterii i sprzętu elektronicznego, co może skutkować odpowiedzialnością karną za nieumyślne przestępstwo paserstwa

Świąteczne podróże: 

Jadąc autobusem – szczególnie przy wsiadaniu i wysiadaniu kontroluj torebkę i unikaj sztucznego tłoku. Panowie nie powinni przechowywać portfeli w tylnych kieszeniach spodni.
W pociągu – zwłaszcza na dalekich trasach nie rozmawiaj z przypadkowymi osobami i nie przyjmuj żadnych poczęstunków od współpasażerów. Wychodząc z przedziału zawsze zabieraj ze sobą pieniądze i dokumenty. Nie kuś złodzieja biżuterią. Jeżeli zaobserwujesz jakąkolwiek „podejrzaną” sytuację zawiadom niezwłocznie obsługę pociągu.

Korzystając z własnego środka transportu pamiętaj, aby sprawdzić stan techniczny pojazdu i usunąć nawet najdrobniejsze usterki. Za kierownicę siądź trzeźwy i wypoczęty. Na postój wybieraj miejsca zaludnione i dobrze oświetlone. Wysiadając z samochodu zabierz ze sobą wszystkie wartościowe przedmioty, drogą odzież, torebki i dokumenty, zamknij auto i uruchom urządzenia alarmowe. W trakcie podróży możesz być narażony na kradzież samochodu metodą „na stłuczkę” lub „na wypadek” – złodzieje aranżują taką sytuację i starają się wykorzystać emocje swojej ofiary. W takim przypadku nie należy opuszczać pojazdu, lecz telefonicznie powiadomić służby ratownicze lub skierować się do najbliższej jednostki Policji. Jeżeli decydujemy się na wyjście z auta, to pamiętajmy, że należy je zamknąć i uaktywnić alarm.

Nasze mieszkania podczas świąt:

Nie opowiadaj wszystkim, że planujesz dłuższy wyjazd. Na automatycznej sekretarce telefonu nie zostawiaj wiadomości typu „wyjechaliśmy z miasta, z podaniem daty powrotu”. Klucze do mieszkania przekaż krewnemu lub zaufanemu sąsiadowi, poproś, by zbierał ulotki reklamowe spod Twoich drzwi, wieczorem zaś zapalił światło lub na chwile otworzył okno sprawiając wrażenie przebywania w domu lokatorów. Nie zostawiaj kluczy pod wycieraczką! Cenne przedmioty, dzieła sztuki czy wyroby jubilerskie i gotówkę zdeponuj w sejfie lub oddaj na przechowanie zaufanej osobie. Przed wyjazdem zamknij zawór wodny i gazowy, aby uniknąć ewentualnej awarii.

 

Podziel się artykułem

0

Dodaj swój komentarz