Lekcje, które ratują życie. Pracownicy rawskiego szpitala przeszkolą młodzież

erawaPowiat
komentarzy

Udzielanie pierwszej pomocy przedmedycznej będzie tematem zajęć z profilaktyki zdrowotnej, które przeprowadzą ratownicy ze szpitala im. Św. Ducha w Zespole Szkół Ponadpodstawowych im. Władysława Reymonta w Rawie Mazowieckiej. W planach są już kolejne.

Uczniowie Reymonta już w najbliższy poniedziałek (10.02) dowiedzą się od pracowników szpitala: jak skutecznie wezwać pomoc, jak pokonać strach przed jej udzieleniem, jak rozpoznawać stan pacjenta, jak poznawać przeróżne urazy oraz ostatecznie oraz jak w prawidłowy sposób udzielać pierwszej pomocy w poszczególnych sytuacjach zagrażających życiu.

Przewidziano również część praktyczną: przy użyciu specjalnego sztucznego modela tzw. fantomu młodzież nauczy się prawidłowej resuscytacji krążeniowo-oddechowej.
– To bardzo ważne, aby wiedzieć, jak zachować się w sytuacji zagrożenia czyjegoś życia, tu liczą się często sekundy – mówi Małgorzata Leszczyńska, dyrektor Samodzielnego Publicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej im. Św. Ducha w Rawie Mazowieckiej – Badania opinii publicznej mówią tymczasem, że tylko co piąty Polak potrafi udzielać pomocy przedmedycznej, dlatego też, w naturalny sposób wybraliśmy to jako temat pierwszych zajęć z profilaktyki zdrowotnej, które przeprowadzimy w „Reymoncie”.

W planach są następne: w marcu tematem będą „skutki palenia papierosów, ich wpływ na zdrowie i choroby palaczy”. W kwietniu: „profilaktyka raka szyjki macicy i piersi”, a w maju: „przeciwdziałanie uzależnieniom wśród młodzieży”.

Powody zorganizowania tych zajęć są dwa:
– Po pierwsze dobrze, aby młodzież poznała te zagadnienia bezpośrednio od specjalistów, lekarzy, a nie na przykład z internetu – mówi dyr. Leszczyńska – Ważny jest naszym zdaniem żywy przekaz i możliwość konfrontacji wiedzy od razu, podczas zajęć. Po drugie Zespół Szkół Ponadpodstawowych im. Władysława Stanisława Reymonta w Rawie Mazowieckiej stara się o Krajowy Certyfikat Szkoły Promującej Zdrowie. Zajęcia są elementem, który przybliży ich do tego celu.

Szpital im. Świętego Ducha w Rawie Mazowieckiej  to placówka z pięcioma oddziałami: Chirurgii, Pediatrycznym, Chorób Wewnętrznych, Położniczo-Ginekologiczno-Noworodkowym, Gruźlicy i Chorób Płuc. Zapewnia doskonałą opiekę wysoko wykwalifikowanej kadry medycznej pacjentom z terenu całego powiatu rawskiego. Przy szpitalu działa również Poradnia Podstawowej Opieki Zdrowotnej, Samodzielnego Publicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej w Rawie Mazowieckiej ul. Niepodległości 8 działa zatrudniająca świetnych lekarzy POZ, a także specjalistów z zakresu Chorób Wewnętrznych, Pediatrii, Okulistyki Dziecięcej i Medycyny Pracy.

Kontakt
SPZOZ Szpital Św. Ducha ul. Warszawska 14 96-200 Rawa Mazowiecka
Sekretariat telefon: 729 – 059 – 534
Źródło: Szpital Św. Ducha

Podziel się artykułem

0

Dodaj swój komentarz