Maty grzewcze – czy warto w nie zainwestować?

erawaMagazyn
      Artykuł sponsorowany
komentarzy

Maty grzewcze mogą w ogromnym stopniu poprawić komfort cieplny w domu. Właśnie dlatego ich popularność z roku na rok zdecydowanie rośnie. Z ich dobrodziejstw korzysta się najchętniej w kuchniach, łazienkach i korytarzach – z tego względu, że są przeznaczone do montażu pod płytkami.

Jest to bez wątpienia rozwiązanie ekologiczne i nowoczesne. Co musisz wiedzieć o matach grzewczych? I czy sprawdzą się w Twoim domu? Wszystkiego dowiesz się z poniższego artykułu. 

Jak działają maty grzewcze?

Mata grzewcza to jeden z najchętniej wykorzystywanych rodzajów ogrzewania podłogowego. Warto zdawać sobie sprawę, że maty mogą być zainstalowane w bardzo łatwy sposób i w krótkim czasie. W dalszym użytkowaniu nie wymagają natomiast serwisowania i służą z tą samą sprawnością przez dekady.

Ich konstrukcja nie jest skomplikowana. Tworzy je przewód grzejny, który jest wpleciony w samoprzylepną siatkę z włókna szklanego. Przewód zamienia prąd elektryczny w ciepło, które z kolei ogrzewa pomieszczenie. Maty montuje się pod płytkami gresowymi, ceramicznymi i kamiennymi. 

Zalety mat grzewczych 

Inwestycja w maty grzewcze oznacza w praktyce:
* Większą estetykę pomieszczenia i możliwość zaoszczędzenia cennego miejsca dzięki rezygnacji z grzejników.
* Przyjemnie ciepłą podłogę – o temperaturze dokładniej takiej, jakiej w danym momencie potrzebujesz. 
* Łatwe sterowanie za pomocą termostatu. 
* Przyjazność dla środowiska – maty grzewcze nie emitują szkodliwego dwutlenku węgla. 
* Łatwy montaż. 
* Brak konieczności ponoszenia kosztów związanych z regularnym serwisowaniem. 

Jak zamontować matę grzewczą?

Montaż maty grzewczej można wykonać zarówno na etapie budowy danego budynku, jak i remontu poszczególnych pomieszczeń. Jest on łatwy i szybki – samo zamontowanie maty może zająć nawet niecałą godzinę, gdy mamy już przygotowane miejsce pod puszkę instalacyjną i kanały instalacyjne.

Sam proces montażu jest bardzo prosty:
* Powierzchnię, na której będzie mocowana mata, należy dokładnie oczyścić. Maty grzewcze montuje się bezpośrednio na wylewce, płytach OSB lub sklejce. 
* Następnie należy przymocować matę do podłoża, co ułatwia samoprzylepna siatka, będąca jej częścią. Możesz układać matę w dowolnym kierunku. 
* Po ułożeniu maty grzewczej rozprowadź dokładnie wylewkę samopoziomującą lub klej pełnoelastyczny. 
* Na tak przygotowane podłoże ułóż płytki. 
* Podłącz matę do instalacji elektrycznej – to etap, w którym trzeba skorzystać ze wsparcia profesjonalnego elektryka. 

Co ważne, mat grzewczych nie wolno montować pod panelami. W takiej roli sprawdzą się folie grzewcze, które znajdziesz w ofercie Heat Decor. 

 

Podziel się artykułem

0

Dodaj swój komentarz