Miej się na baczności. Cichy zabójca czeka na chwilę twojej nieuwagi…

erawaMiasto
komentarzy

Tej zimy Państwowa Powiatowa Straż Pożarna w Rawie Mazowieckiej już kilkakrotnie była wzywana do podejrzenia o ulatniający się tlenek węgla. Póki co, były to tylko ostrzeżenia. Warto jednak wiedzieć jak uniknąć niebezpiecznego kontaktu z czadem oraz jak rozpoznać, że doszło do zatrucia.

W każdym sezonie grzewczym słyszymy o zatruciach tlenkiem węgla lub zaczadzeniu. W końcu czad jest niebezpieczny nie tylko dlatego, że to silnie trujący gaz, ale również dlatego, iż nie jesteśmy w stanie go poczuć, czy zauważyć. Ze względu na swoją lekkość łatwo miesza się z powietrzem i szybko dostaje się do naszych dróg oddechowych, a stamtąd do krwiobiegu  Należy pamiętać, że zatrucie tlenkiem węgla może spowodować nieodwracalne uszkodzenia mózgu i innych narządów.

Nie każdy zdaje sobie sprawę w jaki sposób czad znajduje się w otoczeniu człowieka, przecież nikt specjalnie go nie produkuje. Tlenek węgla powstaje nie tylko podczas pożarów, pojawia się także w wyniku niepełnego spalania wielu paliw, w tym drewna, oleju, gazu, benzyny, nafty, węgla, ropy, spowodowanego brakiem wystarczającej ilości tlenu, niezbędnego właśnie do tego spalania. Nieodpowiednia ilość tlenu przy tej reakcji często jest wywołana naszymi zaniedbaniami, bądź niewiedzą. Produkcją czadu zajmuje się każdy, kto ma zanieczyszczone, zużyte lub źle wyregulowane palniki gazowe, czy za wcześnie zamyka palenisko pieca lub kuchni, albo nie zapewnia prawidłowej wentylacji w miejscu spalania. Dlatego tak ważne jest, aby przestrzegać podstawowe zasady bezpieczeństwa, które niezbędne są dla zadbania o życie nasze i naszych bliskich.

ZASADY BEZPIECZEŃSTWA:
– zadbaj o rozszczelnienie okien, bądź inny sposób stałego dopływu świeżego powietrza do mieszkania,
– nie zasłaniaj kratek wentylacyjnych i kontroluj ich sprawność,
– dokonuj okresowych przeglądów instalacji wentylacyjnych i przewodów kominowych (używając: węgla i drewna nie rzadziej niż raz na 3 miesiące, gazu ziemnego i oleju opałowego przynajmniej raz na pół roku),
– atestowane urządzenia i systemy grzewcze instaluj tylko przy pomocy fachowców, dbaj również o sprawność tych urządzeń,
– wietrz pomieszczenia, w których odbywają się procesy spalania,
– rozmieść w pomieszczeniach w domu czujniki tlenku węgla, które zaalarmują cię o ulatnianiu się czadu,
– nie spalaj wymienionych wcześniej paliw, a nawet nie zostawiaj samochodu na zapalonym silniku w pomieszczeniu zamkniętym, bez dostępu świeżego powietrza,
– i najważniejsze: nie bagatelizuj objawów zatrucia tlenkiem węgla!

OBJAWY ZATRUCIA:
– ból i zawroty głowy,
– ogólne zmęczenie,
– duszność,
– trudności z oddychaniem, przyspieszony, nieregularny oddech,
– senność,
– nudności.

Osoba zatruta traci zdolność oceny zagrożenia, staje się bierna i nie jest w stanie uciec z zaczadzonego miejsca. Jeżeli na czas nie nadejdzie pomoc, zatruty umiera.
Jak należy reagować w sytuacji kiedy wiemy, że ktoś zatruł się tlenkiem węgla? Po pierwsze trzeba jak najszybciej zapewnić dostęp czystego powietrza, wynieść w bezpieczne miejsce, rozluźnić ubranie, ale nie rozbierać i wezwać służby ratownicze. Jeżeli zatruta osoba nie zacznie oddychać po wyniesieniu na świeże powietrze, należy przystąpić do resuscytacji krążeniowo-oddechowej, czyli do wykonywania masażu serca i wykonywania sztucznego oddychania.
Zadbajmy o dostęp czystego tlenu do naszych domów, nie dajmy się zaskoczyć cichemu zabójcy.

Podziel się artykułem

0

Dodaj swój komentarz