Miejska Biblioteka Publiczna w Rawie Mazowieckiej rozczytała naszą społeczność. A za takie cuda należy się nagroda

erawaKultura
fot. MBP w Rawie Mazowieckiej
komentarzy

Główna nagroda w konkursie promującym czytelnictwo „Zwyrtała 2022” dla Miejskiej Biblioteki Publicznej w Rawie Mazowieckiej. Zwyrtała tak pięknie grał, że roztańczył i rozśpiewał całe niebo… Co roku, w ramach Rabka Festival,  szukany jest „czytelniczy Zwyrtała”, który, dzięki świetnemu pomysłowi promocyjnemu potrafił „rozczytać” swoje środowisko.

Wspaniałe wieści płyną prosto z Rabki-Zdrój. Po wielu wyróżnieniach nadeszła wiekopomna i wymarzona chwila.
Jury konkursu na najlepszy pomysł promujący czytanie „Zwyrtała 2022” w składzie: prof. Anna Janus – Sitarz, prof. Grzegorz Leszczyński i pan Konstanty Przybora zdecydowało, iż zwycięzcą tegorocznego konkursu jest – Miejska Biblioteka Publiczna w Rawie Mazowieckiej.

Uznanie w oczach szanownego jury znalazły dwa z czterech zgłoszonych projektów, a mianowicie: Biblioteczny TikTok oraz #MBPzprzymróżeniemOKA. Nagradzany był zarówno sam pomysł, jak i jego realizacja i właśnie te propozycje znalazły uznanie. W minionym roku rawska biblioteka znalazła się w piątce wyróżnionych, zaś w tym roku mamy zaszczyt odebrać główną nagrodę.

Kilka słów o zgłoszonych inicjatywach. Biblioteczny TikTok stał się automatycznym przedłużeniem filmików z cyklu #MBPzprzymróżeniemOKA. Biblioteczna ekipa wykorzystuje je często w podobnej formie. Od samego początku nad bibliotecznymi TikTok’ami oraz innymi bibliotecznymi filmikami pracują nie tylko bibliotekarze, ale i wolontariusze – Antonina (15 l.), Katarzyna (18 l.), Mikołaj (15 l.), Jakub (16 l.) oraz dwie Wiktorie (17 l.). Są wspaniali a ich pomoc jest bezcenna. Tak powstawał coraz większy zespół, niektórzy wystąpili spontanicznie, jednorazowo, lecz trzon jest cały czas ten sam.
– W między czasie zakupiliśmy profesjonalną lampę oraz gimbala by nasze filmiki były jak najlepszej jakości. Obecnie publikujemy codziennie jeden filmik, 7 dni w tygodniu. Warto dodać, że jako pierwsi w województwie łódzkim założyliśmy konto na tym kanale i rozpoczęliśmy na nim promocję biblioteki i czytelnictwa. Co do filmów z cyklu #MBPzprzymróżeniemOKA to krótkie formy zachęcające do odwiedzenia biblioteki i czytania. W zeszłym roku powstało 11 filmików + wydania specjalne z okazji Dnia Kobiet, Dnia Mężczyzn, Dnia czytania Tolkiena czy Dnia Gwiezdnych Wojen (6 filmików) – mówi Zbigniew Pacho, dyrektor rawskiej placówki.

Główną cechą projektów jest ogromna dawka humoru i ukazanie biblioteki jako naprawdę wyjątkowego miejsca a czytania jako inspiracji do kreatywnego myślenia. 

Ogólnopolski konkurs organizowany jest w ramach Międzynarodowego Festiwalu Literatury Dziecięcej „Rabka Festival 2022”.

Podziel się artykułem

0

Dodaj swój komentarz