Mieszkańcy angażują się w projektowanie planu zagospodarowania przestrzennego Rawy Mazowieckiej. Przed nami kolejny etap konsultacji, czyli otwarte spotkanie warsztatowe

erawaMiasto
fot. Wydział Gospodarki Terenami Urzędu Miasta Rawa Maz.
komentarzy

Burmistrz Miasta Rawa Mazowiecka postanowił skorzystać z pomocy mieszkańców przy tworzeniu założeń do projektu planu zagospodarowania przestrzennego dla obrębu ewidencyjnego Nr 7, którego znaczną częścią jest osiedle Tatar. To właśnie sami rawianie, tak naprawdę po raz pierwszy, mają realny wpływ na to, jak ma wyglądać ta część miasta. Teraz przyszedł czas na otwarte warsztaty, te odbędą się już w najbliższą środę (20.06) o godzinie 17:00. 

Projekt „Przestrzeń dla partycypacji”, do którego przystąpiła Rawa Mazowiecka, to nic innego jak oddanie mieszkańcom możliwości decydowania o danym terenie. Aby jednak projekt planu zagospodarowania przestrzennego mógł powstać konieczne jest najpierw przeprowadzenie konsultacji, a te właśnie niebawem dobiegną końca. 
– Rozpoczęliśmy od ankiety internetowej, którą mieszkańcy mogli wypełniać od 10 do 31 maja. W sumie uzyskaliśmy 128 odpowiedzi od mieszkańców miasta. Większość z nich (70%) mieszka na obszarze obrębu 7 – mówi Magdalena Bernacik, naczelnik Wydziału Gospodarki Terenami Urzędu Miasta Rawa Mazowiecka.

Kolejnym etapem konsultacji były spotkania w terenie. Pierwsze z nich odbyło się 23 maja na terenie kompleksu działek w rejonie ulicy Katowickiej. 
– Pierwszy raz w historii miasta, poszliśmy w teren działek z urbanistą, właścicielami nieruchomości oraz mieszkańcami i projektowaliśmy nowe osiedle mieszkaniowe – zabudowy jednorodzinnej wraz z jego układem komunikacyjnym – wymienia Magdalena Bernacik.

fot. Wydział Gospodarki Terenami Urzędu Miasta Rawa Maz.

Drugie ze spotkań terenowych miało miejsce 28 maja w pobliżu kompleksu działek położonych przy ul. Wyzwolenia 10 i to właśnie tam zorganizowano punkt konsultacyjny. Głównym, omawianym tematem była możliwość zagospodarowania tego terenu w ramach nowego przeznaczenia usługowego.
– Zgromadzeni właściciele działek wnioskowali w szczególności o pozostawienie zakresu, który jest obecnie realizowany (nawet produkcyjnego) oraz o dopuszczenie wszystkiego, co możliwe, bez żadnych ograniczeń. Inni mieszkańcy wpisali na listę usługi, z których by chcieli korzystać na tym terenie oraz takie, których nie chcą – mówi naczelnik Bernacik. 

Po konsultacjach terenowych przyszedł czas na ostatni ich etap – czyli otwarte spotkanie warsztatowe. Spotkanie zaplanowane jest na przyszłą środę (20.06) o godz. 17:00 w hali sportowej „Tatar”. Będzie ono miało dwa cele: podsumowanie ankiety i obydwu spotkań w terenie oraz możliwość skonsultowania przygotowanych przez planistę założeń do sporządzenia projektu planu, które będą bazować na wynikach ankiety i wizji w terenie. Warto wziąć udział w spotkaniu i zobaczyć wypracowane koncepcje zagospodarowania nowego terenu mieszkaniowego przy ulicy Katowickiej oraz dowiedzieć się jak wyniki ankiety wpłyną na planowanie usług na terenie obrębu 7.

* Materiał powstał przy współpracy z Urzędem Miasta w Rawie Mazowieckiej.

Podziel się artykułem

0

Dodaj swój komentarz